Według „Księgi rekordów Guinnessa” najwyższy człowiek żyjący dziś na Ziemi to Sultan Kösen. Urodził się w 1982 r. w Mardin w Turcji. Do 10. roku życia rozwijał się całkiem normalnie, później jednak zaczął nadzwyczaj szybko rosnąć.

Dziś mierzy dokładnie 251 cm. Zdetronizował tym samym innego słynnego olbrzyma – pochodzącego z chińskiej części Mongolii Bao Xishuna. Urodzony w 1951 r. Chińczyk liczy sobie „zaledwie” 236 cm wzrostu.

Jednak, jak donosi BBC, rekord może zostać wkrótce pobity. W Afryce żyje człowiek, który mierzy prawie 2,9 m!

Najwyższy człowiek mieszka w Ghanie?

Sulemana Abdul Samed, znany też jako Awuche, ma 29 lat. Mieszka w Ghanie. Niedawne pomiary wykonane w szpitalu na północy kraju wykazały, że mężczyzna ma aż 289 cm wzrostu. Jednak wynik nie jest pewny. Dlaczego? Bo szpital nie jest w stanie precyzyjnie zmierzyć tak wysokiej osoby.

Problemem jest też sylwetka mężczyzny. Awuche cierpi na zespół Marfana. To choroba, w której dochodzi do znacznego wydłużenia kończyn. Jego kręgosłup jest zdeformowany, co sprawia, że mężczyzna ma garb na plecach. Cierpi też z powodu wady serca.

Pomiary wykonane przez reportera BBC wykazały, że Sulemana Abdul Samed jest jednak niższy niż Sultan Kösen. – Nie szkodzi, ja wciąż jeszcze rosnę – skomentował mieszkaniec wioski Gambaga w Ghanie.

Sultan Kösen jest uważany oficjalnie za najwyższego mężczyznę na świecieSultan Kösen jest uważany oficjalnie za najwyższego mężczyznę na świecie / fot. Mustafa Seven/Anadolu Agency via Getty Images

Jego wzrost zaczął się rzucać w oczy 7 lat temu. Awuche mieszkał wówczas w Akrze, stolicy Ghany. Chciał zostać kierowcą, ale problemy ze zdrowiem nie pozwoliły mu na to. Dlatego wrócił do rodzinnej wsi, gdzie prowadzi niewielką firmę.

Najwyższy człowiek w historii

Jeśli wyniki pomiarów się potwierdzą, Sulemana Abdul Samed przejdzie do historii. Do tej pory najwyższym dokładnie zmierzonym człowiekiem w dziejach był młody Amerykanin – Robert Wadlow. Żył w Alton w stanie Illinois w latach 1918–1940.

Już w wieku 8 lat przerósł swego ojca, a kończąc szkołę, mierzył ponad 2,5 m. Jego wzrost w chwili przedwczesnej śmierci wynosił 272 cm (przy wadze ok. 199 kg). Przyczyną gigantyzmu w przypadku Wadlowa była nadczynność przysadki – części mózgu odpowiedzialnej za produkcję hormonu wzrostu.

Zdobył sławę, podróżując z rewiami po całym kraju, a następnie reklamując obuwie. Gdyby Wadlow mógł zażywać współczesne leki lub przejść zabieg chirurgiczny, być może żyłby do dziś. Wysoki wzrost go zabił – miał tak słabe czucie w swych ogromnych stopach, że nie zauważył w porę infekcji, która rozpoczęła się od zwykłego otarcia, a doprowadziła do posocznicy i zgonu. Zmarł w wieku 22 lat. Gdyby nie to, zapewne przekroczyłby 300 cm wzrostu.

Inni rekordowo wysocy ludzie

Drugie miejsce w historycznym rankingu najwyższych ludzi zajmuje John Rogan. Był to Afroamerykanin z Tennessee, żyjący w latach 1868–1905. Mierzył ponad 267 cm, lecz ważył zaledwie 79 kg. Z powodu swego wzrostu nie mógł samodzielnie stać ani chodzić. Poruszał się w skonstruowanym przez siebie powozie ciągniętym przez kozy.

Trzecim najwyższym człowiekiem w historii był John F. Carroll (264 cm), Amerykanin żyjący w latach 1932–1969. Zaczął niezwykle szybko rosnąć w wieku 16 lat i proces ten trwał aż do jego śmierci. Cierpiał przy tym na liczne schorzenia w tym na deformacje kręgosłupa.

Miejsce czwarte zajmuje Fin Väinö Myllirinne (251 cm). Żył w latach 1909–1963, ciesząc się dobrym zdrowiem. Służył m.in. w armii, gdzie był najwyższym żołnierzem w historii fińskich sił zbrojnych. Występował też w telewizji.

Źródła: BBC, archiwum NG