Skąd wzięły się konie? 

Historia konia sięga około 60 milionów lat temu. Jego pierwszym krewnym był Hyracotherium (Eohippus) z rodziny Palaeotheriidae, czyli zwierzę mające cztery place z przodu i trzy z tyłu, a wielkością zbliżone do psa. Natomiast za pierwsze jednokopytne zwierzę uważany jest Pliohippus, który żył przed 15 milionami lat. Zamieszkiwał głównie obszary sawann i trawiastych stepów w Ameryce Północnej, a później również i Ameryce Południowej. Miał zdolność widzenia panoramicznego w zakresie 360 stopni i mierzył ok 120 cm wzrostu. Gatunkami pochodzącymi od Pliohippusu są także zebra oraz osioł. Współczesny koń domowy jest potomkiem stepowego tarpana (Equus gmelini) i konia Przewalskiego (Equus caballus). 

Aktualnie znanych jest ponad 200 ras koni. Wyróżnia się między innymi podział na: 

 • kuce;
 • konie lekkie;
 • oraz konie ciężkie.

Inny podział mówi o kucach, koniach zimnokrwistych i koniach gorącokrwistych. Nie ma to jednak nic wspólnego z temperaturą krwi zwierzyny, jakby wskazywała na to nazwa. Do zimnokrwistych zalicza się ciężkie konie o masywnej sylwetce, grubych kościach i dużej głowie. Przeważnie mają wypukły grzbiet nosa i porośnięte długimi włosami kończyny. Z kolei konie gorącokrwiste charakteryzuje lekkość, szybkość i duży temperament. Ze względu, że są przystosowane do pracy w zaprzęgu, jak i pod siodło, jest to najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony typ konia. 

Największe rasy koni

Za największe i najcięższe konie na świecie uznaje się przedstawicieli rasy shire i perszeron. Szajry są potomkami rycerskiego konia angielskiego (English Great Horse) i skrzyżowane z końmi flamandzkimi, belgijskimi, i fryzjerskimi. Na początku ich maść była tylko kara, dlatego przyjęła się nazwa English Black (angielska czerń), która z czasem została zastąpiona przez shire ze względu na pojawiające się kolejne maści. Wzrost szajra w kłębie (najwyższa część grzbietu) wynosi zazwyczaj 162–172 cm, obwód klatki piersiowej maksymalnie 240 cm, a waga oscyluje między 1000 a 1200 kg. Mimo ogromnych wymiarów, są bardzo przyjazne człowiekowi, dlatego przez lata odgrywały bardzo dużą rolę w rolnictwie. Obecnie występują głównie jako konie pokazowe. 

fot. Joe Giddens/PA Images via Getty Images

Perszeron to rasa pochodząca z kamienistych wzgórz Perche w Normandii we Francji. Charakteryzuje go niezwykła inteligencja i siła, stąd często go można spotkać podczas ulicznych parad i ceremonii. Największy perszeron w historii – Dr Le Gear – miał 213 cm wzrostu w kłębie i ważył 1372 kg. Większość przedstawicieli tej rasy osiąga wzrost od 162 do maksimum 170 cm. 

Jaki jest najsilniejszy koń na świecie?

Największy koń na świecie? Za najpotężniejszego konia (choć nie zostało to nigdy oficjalnie potwierdzone) uważany jest Brooklyn Supreme, żyjący w latach 30. XX wieku ogier należący do rasy belgijskiej. Jego wymiary były doprawdy imponujące – mierzył 198 cm i ważył 1451 kg, a według niektórych źródeł przekroczył barierę 1500 kg. „Brookie”, jak pieszczotliwe nazywano największego konia na świecie, urodził się 12 października 1928 roku na jednej z farm w Minneapolis w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych (Zobacz także: Największe miasta Ameryki – gdzie w USA mieszka najwięcej ludzi?), a zmarł 6 września 1948 r. Ogier swoją rekordową wagę wynoszącą 1451 kg przy niemal dwumetrowym wzroście osiagnął w wieku 10 lat. Dla porównania – wzrost pozostałych przedstawicieli rasy belgijskiej oscyluje w granicach 170 cm, a ciężar ciała wynosi maksymalnie 1200 kg. 

Inne źródła podają, że największym koniem świata był należący do Thomasa Cleavera ogier Sampson, który przyszedł na świat w 1846r.. Przedstawiciel rasy Shire w szczytowym momencie mierzył nawet 230 cm wzrostu, a jego waga pokazywała 1524 kg. Ze względu na swoje ogromne rozmiary, nazywany był „mamutem”. Do niedawna najwyższym koniem, odnotowanym w Księdze Rekordów Guinnessa, był Big Jake (nagranie powyżej). Mierzący 210,19 cm wzrostu ogier rasy belgijskiej zmarł w 2021 roku. 

Ciekawostki o koniach

 1. Najmniejszy koń świata – klacz Thumbelina – mierzył jedynie 43 cm wzrostu. 
 2. Najdłużej żyjącym koniem na świecie był Old Billy. Rekordzista dożył 62 lat. 
 3. Za najdroższego konia w historii zapłacono 70 milionów dolarów. 
 4. Najdłuższy koński ogoń mierzy blisko 4 metry – 381 centymetrów. 
 5. Najszybszy koń wyścigowy osiągnął prędkość ponad 70 km/h.
 6. Konie potrafią spać zarówno na stojąco, jak i w pozycji leżącej. 
 7. Konie mają największe oczy spośród wszystkich ssaków żyjących na lądzie.
 8. Mózg konia jest dwa razy mniejszy od mózgu człowieka. 
 9. Średni długość życia konia wynosi ok. 25-30 lat. 
 10. Konie mają przeważnie 205 kości.

Źródło: „Konie i kuce. Kieszonkowy przewodnik” Clark Corinne, „Leksykon Przyrody. Konie” Helena Kholova, equista.pl.