- Podczas jednej z wielu rozmów Góral, zapytany o to, dlaczego tak dużo opowiada nam o tradycji i wierze, odpowiedział prostymi słowami: „Mówię o tym, bo lubię to, co trwałe” -  wspomina Tomasz Tomaszewski.

W ten sposób powstał tytuł wyjątkowej książki „To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara”. Album zawiera zdjęcia Tomasza Tomaszewskiego i teksty Grzegorza Kapli – prace autorów zafascynowanych zjawiskiem góralszczyzny.

Album powstawał dwa lata. Głównie w Bukowinie Tatrzańskiej, ponieważ, jak wyjaśniają twórcy – reprezentuje ona większość tego, co ważne i kojarzy się ze słowem „góralszczyzna”.


Wyjątkowa ilustracja góralszczyzny


Autorzy  opisem i fotografią  zabierają nas jednak dalej niżeli do niewielkiej podhalańskiej wsi położonej kilkanaście kilometrów od Zakopanego. Przenoszą nas w przestrzeń symboliczną dla całego Podhala.

- Szukaliśmy zjawisk i momentów, które można potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt. Staraliśmy się raczej uczynić z nich temat, wyłowić ich atrakcyjną osobliwość, aby na końcu zamienić całość w symboliczny obraz – wyjaśniają. - Pokazuję tu i tradycję górali, i wiarę, która jest głęboka, pokazuję ich pracę. Myślę, że to to materiał bardzo romantyczny - kontynuuje Tomaszewski.

Tak powstała wyjątkowa ilustracja góralszczyzny. A to, czym owa góralszczyzna jest, dowiadujemy się właśnie na łamach książki.

Premierę albumu przewidziano na początek listopada. Tymczasem odsyłamy do październikowego wydania National Geographic Polska, w którym znajdziecie obszerny fotoreportaż Tomasza Tomaszewskiego.


O AUTORZE:

Tomasz Tomaszewskidoktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor wielu wystaw indywidualnych. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych.

Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), W centrum,  Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście innych.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Od dwudziestu ośmiu lat związany z magazynem National Geographic, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji.