Czytanie ma bardzo długą listę zalet. Książki pobudzają wyobraźnię, wpływają na efektywność mózgu, sprawiają, że stajemy się bardziej wrażliwi i tolerancyjni. A także wzbogacają słownictwo, uczą myślenia i zwiększają naszą wiedzę. Jak mawia klasyk „kto czyta żyje podwójnie”, a czytając książki o podróżach, można przeżyć niezliczoną liczbę żyć.

Reportaże mogą zwiększyć świadomość problemów, z jakimi zmagają się konkretne kraje, przybliżyć historię lub kulturę. Albo opowiedzieć o ludziach, którzy zamieszkują różne państwa na świecie. Są również takie książki, które stanowią bezpośrednią inspirację, a po lekturze od razu ma się ochotę spakować plecak i ruszyć przed siebie. Przedstawiamy wam propozycje National Geographic najlepszych książek o podróżowaniu i tematyce podróżniczej.

„Broad Peak. Darowane życie”, Monika Witkowska

Książka spod pióra Moniki Witkowskiej to lektura obowiązkowa nie tylko dla osób, które zajmują się wspinaczką górską. To reportaż dla każdego, kto ceni dobrą literaturę. Autorka w znakomity sposób opisuje, jak wyglądają przygotowania do zdobycia K2 oraz dlaczego zdecydowała się zdobyć ostatecznie Broad Peak.

Witkowska skłania do refleksji, jakie wyzwania czekają na osoby, które planują zdobywać szczyty. Wydawać się może, że o himalaizmie napisano już wszystko. Jednak książka polskiej pisarki łączy w sobie zarówno historię samej wspinaczki wysokogórskiej z opowieściami zwykłych ludzi i masą interesujących ciekawostek.

„Nazywam się Czogori”, Max Cegielski

Pozostając wysoko nad poziomem morza, warto zwrócić uwagę na najnowszą książkę Maxa Cegielskiego.Nazywam się Czogorito niezwykła powieść, która przedstawia oblicze himalaizmu, o którym nie piszą inne książki. Pisarz zabiera czytelników w lata 90. XX wieku. Młody fotograf Olo wyrusza do północnego Pakistanu, aby zmierzyć się z bardzo trudnym do zdobycia K2. Po drodze przekonuje się, że demony góry to najmniejszy problem, któremu przyjdzie mu stawić czoło.

Nie jest to typowa książka o himalaizmie, ponieważ w niektórych miejscach mamy do czynienia ze swego rodzaju mistycyzmem. Autor przedstawia górę jako żywą istotę, która toczy „walkę” ze wspinaczami. Poza tym pisarz zwraca uwagę na bardzo ważne i niekiedy pomijane aspekty wspinaczki wysokogórskiej, m.in. ekologię oraz zaśmiecanie przyrody.

„27 śmierci Toby’ego Obeda”, Joanna Gierak-Onoszko

Książka Joanny Gierak-Onoszko została w 2020 roku wyróżniona nagrodą Nike, Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza, Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz nagrodą Conrada. Szereg nagród jest tylko potwierdzeniem, jak znakomite dzieło stworzyła autorka. W swoim reportażu porusza bardzo trudną, bolesną i niekiedy zapomnianą historię Kanady. Wraca wspomnieniami do czasów, gdy dzieci rdzennych mieszkańców kraju były zamykane w szkołach z internatami, które prowadzili głównie duchowni.

Gierak-Onoszko opowiada w swojej książce o zbrodniach, za które nigdy nie wymierzono kary. To historia brutalnym traktowaniu młodych ludzi, maltretowaniu i wykorzystywaniu ich przez długie lata. „Ocalony” w reportażu pisarki nabiera innego znaczenia. To już nie tylko człowiek, który przetrwał Holocaust, ale również kanadyjską szkołę z internatem. Autorka „27 śmierci Toby’ego Obeda” mówi głosem tych, którzy nigdy nie zdołali wykrzyczeć „pomocy!”.

„Ludzie z placu słońca”, Aleksandra Lipczak

Książka Aleksandry Lipczak opowiada o Hiszpanii, o której nie mówią stereotypy. To kraj pełny różnorodności, trudnej historii, rewolucji kulturowej i wielu problemów. To zbiór niezwykłych historii o ludziach, którzy na własnej skórze doświadczyli transformacji ustrojowej kraju, zaraz po śmierci generała Franscico Franco.

Reportaż „Ludzie z placu słońca” to obowiązkowa dla wszystkich, którzy wybierają się do Hiszpanii i chcą dowiedzieć się rzeczy, o których nie piszą przewodniki. Nie znajdziesz tam kurortów ani rajskich plaż, lecz ulice hiszpańskich miast i miasteczek, po których codziennie spacerują zwykli ludzie. To właśnie tam znajdziesz prawdziwą Hiszpanię.

„Swoją drogą”

Tomek Michniewicz to polski podróżnik, dziennikarz i pisarz, którego książki wielokrotnie były wyróżniane w najważniejszych polskich nagrodach. Książka „Swoją drogą” to opowieść trzech różnych życiach. O trzydziestolatku z korporacji, który, chcąc uciec od codziennej rutyny, wyrusza do afrykańskiej dżungli. O młodej kobiecie, która wyrusza na spotkanie z ortodoksyjnym islamem. Oraz o dojrzałym mężczyźnie, który po wielu latach postanawia spełnić swoje podróżnicze marzenia.

Cała trójka w książce usłyszy taką samą propozycję: „Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili. Więc gdzie chciałbyś teraz być?”. Tomek Michniewicz w wybitnym stylu kreśli wizerunek każdego z nas, zabiera w podróż do wnętrza swojej duszy i opowiada o dylematach i problemach, z którymi na co dzień się zmagamy.

„Wyspa Skarbów”

Na koniec wybór nieoczywisty. To klasyczna powieść przygodowa Roberta Louisa Stevensona, która została wydana w 1882 roku. Główny bohater książki, pracujący w tawernie chłopiec Jim Hawkins, postanawia dołączyć do grupy śmiałków, którzy chcą odnaleźć ukryty skarb słynnego kapitana Flinta. Podczas podróży okazuje się, że wśród załogi znajdują się byli towarzysze pirata, którzy są bezwzględnymi i nieprzewidywalnymi przestępcami. 

To opowieść o marzeniach, odwadze i potrzebie przygody, która drzemie w każdym z nas. Idealny wybór zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, którzy chcą nadrobić zaległości. W końcu to właśnie „Wyspa Skarbów” jest jedną z pierwszych przygodowych książek w historii. Książka zainspirowała wielu późniejszych pisarzy i reżyserów, którzy tworzyli dzieła o piratach. Nie zapominajmy, że sławna piosenka o „Umrzyka Skrzyni” pojawiła się właśnie w powieści Stevensona, a refren zna prawie każdy:

Piętnastu chłopa na „Umrzyka Skrzyni”
Jo ho ho! I butelka rumu.
Piją na umór! Resztę czart uczyni!

Jo ho ho! I butelka rumu.