– Wszyscy badacze byli zaskoczeni widokiem tej kałamarnicy, ponieważ nie przypominała niczego, co ktokolwiek z nas widywał wcześniej – powiedziała Live Science Valerie Cornet, studentka James Cook University w Australii, która obecnie prowadzi badania w Schmidt Ocean Institute.

Spirula (łac. Spirula spirula, z ang. ram's horn squid – czyli kałamarnica z baranich rogów) to szeroko rozprzestrzeniony gatunek dziesięciornicy, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rzędu Spirulida i rodziny spirulowatych. Ma krępe ciało, fasolowatego kształtu, o długości 5 cm. Dzięki badaczom z Schmidt Ocean Institute po raz pierwszy w historii udało się zarejestrować spirulę płynącą w jej naturalnym środowisku.

Kałamarnica pływa z ciałem ułożonym w nietypowej pozycji – pionowo, z ramionami i mackami skierowanymi do góry. Na dolnym krańcu ciała kałamarnica ma dwie płetwy w kształcie uszu, które falują w wodzie, aby utrzymać zwierzę na odpowiednim poziomie. Na nagraniu można również zobaczyć, jak kałamarnica porusza się w dół, przez słup wody, a przy tym jej pozycja pozostaje idealnie pionowa.

Badacze z SOI zauważyli kałamarnicę podczas mapowania północnej Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Cape York w Australii i uchwycili ją z pomocą zdalnie sterowanego pojazdu (ROV – remotely operated vehicle), podwodnej maszyny, którą można sterować z powierzchni oceanu. Podczas gdy ROV pływał na głębokości około 842 metrów, zespół zobaczył małe, cylindryczne stworzenie, które wprost „wskoczyło” w pole widzenia kamery.

– Kałamarnica pozostała nieruchoma w pozycji pionowej, gdy zbliżyliśmy się, aby uzyskać lepszy widok, ale potem zaczęła szybko odpływać w dół. Śledziliśmy ją przez kilka minut, aby przestudiować i skomentować jej unikalny kształt – mówi Cornet.

Spirula w przekroju, grafika.

Po obserwacji zespół zidentyfikował głowonoga jako spirulę, nazywaną kałamarnicą z baranich rogów od charakterystycznej zwiniętej muszli, która znajduje się wewnątrz zaokrąglonego końca wydłużonego ciała zwierzęcia.

Kałamarnica o brązowo-czerwonym zabarwieniu ma zazwyczaj mniej niż 5 cm długości, a podczas spoczynku unosi się pionowo z ramionami skierowanymi do góry i płaszczem (głównym korpusem, który zawiera skorupę i narządy wewnętrzne) skierowanym w dół. Uważa się, że lekka skorupa zapewnia kałamarnicy pływalność.

 

 

Kałamarnica emituje również światło z bioluminescencyjnego organu znajdującego się na końcu płaszcza. Cornet wyjaśnia, że może to pomóc kałamarnicy uniknąć drapieżników poprzez zminimalizowanie widoczności jej sylwetki z góry.

– Jest to szczególnie interesujące, ponieważ rzadko można zobaczyć tę kałamarnicę żywą, ale często znajdujemy jej skorupę o otwartym zwoju wyrzucaną na plaże. To pierwszy raz, kiedy sfilmowaliśmy kałamarnicę w jej charakterystycznej pozycji głową w dół – opisuje Cornet.

Spirula jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodzaju Spirula, rodziny Spirulidae i rzędu Spirulida, ponieważ wszyscy inni znani członkowie tych grup ewolucyjnych wymarli. Okazy spiruli zostały znalezione na głębokości 1700 m, dlatego też naukowcy uważają, że spirule składają jaja na tej głębokości, a skorupy jaj wytrzymują ciśnienie ponad 0,5 tony metrycznej wody.

Ale ponieważ kałamarnica nie była badana żywa na wolności, niewiele wiadomo na pewno na temat jej występowania lub zachowania.

Oprócz znalezienie nieuchwytnej kałamarnicy naukowcy z Instytutu odkryli też wiele nieopisanych gatunków koralowców i gąbek podczas mapowania Wielkiej Rafy Koralowej. Co więcej, znaleźli też nigdy wcześniej niewidzianą rafę koralową, która jest wyższa niż Empire State Building, o czym pisaliśmy tutaj.