Fotografie powstawały podczas kilku podróży po wyspie, począwszy od 2006 roku.

"Nasza przygoda z Islandią rozpoczęła się bardzo przypadkowo, gdy w jednym z angielskich miasteczek kupiliśmy w antykwariacie małą książeczkę z fotografiami zatytułowaną „Where Nature Shines”, ukazującymi niezwykłe krajobrazy. Początkowo myśleliśmy, że są to zdjęcia z różnych zakątków świata, lecz po kilku dniach odkryliśmy, patrząc na ostatnią albumową stronę, że wszystkie pochodzą z jednego tylko miejsca, „krainy ognia i lodu” – Islandii" – opisują autorzy początek przygody z wyspą.

"Majestatyczne formacje lodowców oraz wulkaniczny żywioł ognia pulsujący tuż pod  powierzchnią wyspy, to elementy które dominują w ukształtowaniu tamtejszego krajobrazu i stanowią o wyjątkowości tej krainy. Usytuowanie wyspy sprawia, że można poczuć tu już powiew Arktyki, a krajobraz ma w swoim charakterze surowość typową dla krajów północy" – czytamy na stronie muzeum.

Wystawa "Oblicza Islandii" pokazywana jest od 6 lutego do 1 marca w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Al. Na Skarpie 27, w godzinach od poniedziałku do piątku od 9 do 16 oraz w niedziele od 10 do 16. Bilety kosztują 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy).