Ile masz lat? Odpowiadając na to pytanie, odruchowo przypominamy sobie datę urodzin. A jednak podanie wieku metrykalnego nie zawsze dobrze wyjaśnia, w jakiej kondycji jest nasz organizm. Do określenia znacznie lepiej nadaje się wiek biologiczny.

Wiek biologiczny to – w uproszczeniu – stopień zużycia naszego organizmu. Jest związany z wiekiem metrykalnym, ale nie tylko. Na wiek biologiczny wpływają w istotny sposób przebyte choroby, np. nowotworowe. Ale także tryb życia. Może on sprawić, że różne części naszego ciała będą starzały się w różnym tempie. Wątroba u osób nadużywających alkoholu będzie „starsza” niż u stroniących od trunków.

Jak opóźnić starzenie?

To ostatnie jest w gruncie rzeczy dobrą wiadomością. Oznacza bowiem, że na nasz wiek biologiczny mamy wpływ. Potwierdziło to właśnie Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA). Na corocznej konferencji AHA w Filadelfii przedstawiono osiem sposobów, które mogą opóźnić tempo starzenia się naszego ciała.

Jakie to sposoby? Zdroworozsądkowe, czyli takie, które możemy sami spróbować wymienić. Są wśród nich: zdrowa dieta, aktywność fizyczna, niepalenie papierosów czy wysypianie się. Ale nie tylko. Okazuje się bowiem, że wiek biologiczny związany jest z prawidłowym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego. I że to jego stan ma wpływ na nasze tempo starzenia się.

Zdrowe serce, długie życie

Na konferencji AHA przedstawiono analizę danych 6500 dorosłych osób, mających średnio 47 lat. Ci, których układ sercowo-naczyniowy znajdował się w najlepszej kondycji, byli – jak ocenili naukowcy – biologicznie aż sześć lat młodsi niż wynikało to z ich metryki. Z kolei ci, których serce i układ krążenia były w gorszym stanie, byli starsi, niż wskazywała na to data urodzenia.

Różnice okazały się całkiem spore. Na przykład osoby najzdrowsze „krążeniowo”, mające średnio chronologicznie 41 lat, biologicznie liczyły tylko 36. Z kolei ludzie mający poważne kłopoty z układem sercowo-naczyniowym, średnio w wieku 53 lat, biologicznie mieli ich aż 57.

Jak przedłużyć sobie życie?

Okazało się, że – po odjęciu czynników socjologicznych, ekonomicznych i demograficznych – ludzie ze zdrowym sercem byli biologicznie o sześć lat młodsi, niż wskazywał ich wiek metrykalny. Do oceny, kto ma zdrowy układ naczyniowo-krążeniowy, posłużyło osiem czynników, zebranych w listę nazwaną Life Essential 8.

Oto spis zaleceń opóźniających biologiczne starzenie się, sporządzony przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne:

  • przejdź na zdrową dietę,
  • bądź bardziej aktywny fizycznie,
  • rzuć palenie,
  • wysypiaj się,
  • utrzymuj prawidłową masę ciała,
  • kontroluj poziom cholesterolu we krwi,
  • kontroluj poziom glukozy we krwi,
  • kontroluj ciśnienie tętnicze.

Jak widać, przestrzeganie Life Essential 8 wymaga – poza zdrowym trybem życia – również robienia sobie regularnie badań.

– Pilnowanie wszystkich wskaźników ujętych w Life Essential 8 i poprawa zdrowia sercowo-naczyniowego może spowolnić proces starzenia się twojego ciała i dać ci wiele innych korzyści – podkreślał Nour Makarem. To autor badań i epidemiolog z Columbia University Irving Medical Centre w Nowym Jorku.

− Odkrycia te pomagają zrozumieć związek między wiekiem metrykalnym a wiekiem biologicznym. A także to, w jaki sposób przestrzeganie zdrowych nawyków może pomóc nam żyć dłużej – komentował Donald M. Lloyd-Jones. To z kolei były przewodniczący AHA i jeden z autorów wymienionych wyżej wytycznych. − Każdy chce żyć dłużej, ale co ważniejsze, chcemy żyć dłużej w zdrowiu. Po to, abyśmy mogli naprawdę cieszyć się życiem i jego dobrą jakością przez jak najwięcej lat – dodał lekarz.

 

Źródła: EurekAlert, Guardian.