Pacjent, u którego potwierdzono koronawirusa, przebywa w województwie lubuskim, w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Jak zapewnia szef resortu zdrowia, mężczyzna czuje się dobrze.

 

– Zarażony pacjent przyjechał z Niemiec. Apeluję o poszanowanie prywatności pacjenta – podkreślił Szumowski.

 

Minister podziękował służbom medycznym i podkreślił, że wszystkie działania – od momentu zgłoszenia się pacjenta do lekarza rodzinnego, aż do potwierdzenia zachorowania – "przebiegały książkowo". 

 

Każdy, kto miał kontakt z mężczyzną, został poddany kwarantannie domowej.

 

Koronawirus w Polsce

Minister zabrał też głos w sprawie objętych kwarantanną uczniów z Polic. Prawie 200 uczniów z internatów i szkół zostaje pod obserwacją po tym, jak u dwóch uczennic odnotowano objawy mogące wskazywać na koronawirusa. Pierwsze testy wykluczyły grypę i anginę. W środę rano Szumowski powiedział, że także badania w kierunku koronawirusa dały wynik ujemny.

 

W Polsce monitoringiem służ sanitarnych objętych jest ponad 1,5 tysiąca osób. Część pacjentów, co do których istnieje podejrzenie koronawirusa. 68 osób jest hospitalizowanych, a ok. 300 zostało poddanych kwarantannie domowej.

 

W ostatnich dniach polski parlament przyjął specustawę ws. koronawirusa, regulującą m.in. możliwość zamknięcia szkół i przedszkoli czy funkcjonowanie zakładów pracy w obliczu podejrzenia wystąpienia koronawirusa. 

 

Do tej pory na całym świecie odnotowano ponad 91 tysięcy zachorowań, a blisko 3,2 tysiąca osób zmarło.