Pogoń za młodością nie jest niczym nowym. Ludzie od wieków dążą do zachowania młodego wyglądu. Na przestrzeni wieków idee i wierzenia dotyczące ucieczki przed starością wielokrotnie ewoluowały. Przykładem tej fascynacji jest mityczna Fontanna Młodości. Kto napił się wody z jej źródła, od razu młodniał.

Bryan Johnson chce oszukać zegar biologiczny

Wygląda na to, że obecnie pragnienie zachowania młodości jest jeszcze silniejsze. To zasługa nie tylko coraz bardziej zaawansowanej medycyny, ale też dostępności zabiegów estetycznych i chirurgicznych. Młodziej wyglądające twarze mają jednak niewiele wspólnego z cofaniem zegara biologicznego. Takie wyzwanie postawił sobie multimilioner Bryan Johnson.

Krezus chce przywrócić swoje ciało do stanu, kiedy miał 18 lat. Wymaga to nie tylko wielu wyrzeczeń. Jest też bardzo kosztowne. Bloomberg donosi, że kuracja, jaką stosuje Johnson, kosztuje go 2 miliony dolarów rocznie. Ma ona przywrócić młodzieńczą sprawność między innymi mózgu, serca, nerek czy penisa.

Dla Johnsona ważny jest także wygląd. Chce ponownie mieć skórę, włosy i zęby jak u młodzieńca.

Wiek chronologiczny, a wiek biologiczny

Młodnienie multimilionera nadzoruje zespół lekarzy specjalistów. Pierwszym krokiem było opracowanie zdrowej i diety i przygotowanie zestawu ćwiczeń. To pomogło Johnsonowi poprawić ogólną kondycję. Mężczyzna przestrzega diety wegańskiej. Dziennie przyjmuje równo 1977 kalorii. Reżim dotyczy nie tylko żywienia i ruchu, ale też snu. Ważne jest, aby zasypiać codziennie o tej samej godzinie.

Dodatkowo Bryan Johnson przyjmuje leki i suplementy. Zmiany w jego ciele są monitorowane przez zespół medyków. Badacze analizują pracę jelit mężczyzny, masę tkanki tłuszczowej czy częstotliwość nocnych erekcji.

– Moje nowe przedsięwzięcie, Project Blueprint, ma na celu zbadanie ponad 70 narządów mojego ciała, a następnie maksymalne odwrócenie wieku biologicznego każdego z nich – pisze na swojej stronie internetowej. – Do tej pory zbadaliśmy ponad 15 narządów i zdobyłem 507 punktów odwrócenia wieku. Mój wiek chronologiczny to 44, a wiek biologiczny to 36.

W innym wieku są poszczególne narządy i części ciała Johnsona. Testy wykazują, że ma serce 37-latka i skórę 28-latka. Najbliżej 18-letniego ideału są jego dziąsła i płuca (pojemność) oraz ogólna sprawność.

Czy każdy może odmłodnieć?

Efekty cieszą, ale według naukowców nie są adekwatne do kwoty 2 milionów dolarów. Od dawna wiadomo, że proces starzenia się ludzkiego organizmu jest powiązany ze zdrową dietą i sportem.

Specjaliści sugerują, że najbardziej skuteczna byłaby  terapia genowa. Do tej pory testowano ją jedynie na myszach. I choć przyniosła oczekiwane rezultaty, jest raczej mało prawdopodobne, aby zaczęto stosować ją u ludzi.

Projekt Johnsona daje jednak nadzieję zwykłym śmiertelnikom. Potwierdza, że przestrzeganie diety i regularna aktywność mogą poprawić naszą kondycję oraz obniżyć nasz wiek biologiczny. Niedawne badania wykazały też, ile czasu dziennie należy przeznaczać na ruch, aby zrównoważyć godziny spędzone w pozycji siedzącej. Koniec końców najważniejsze jest nie to, czy wyglądamy młodo, ale to, czy czujemy się młodo, a więc i zdrowo.

Źródło: Bloomberg.