Jeśli zatem marzą się Wam wakacje w oazie tolerancji, warto poszukać czegoś poza granicami naszego kraju. I tu przychodzimy z pomocą: oto 6 najlepszych europejskich destynacji na tęczową wycieczkę.

1. Kopenhaga, Dania

Dania kojarzy się głównie z ojczyzną klocków LEGO i kuchni łączącej nowoczesność z nordyckimi przysmakami, ale w 1989 roku kraj ten zapisał się w historii jako pierwszy na świecie, który zalegalizował związki partnerskie osób tej samej płci. 

Tęczowym sercem Danii jest spokojne piękno jej kompaktowej stolicy o brukowanych ulicach. Poza kultowym „Tęczowym Placem", w Kopenhadze znajduje się między innymi najstarszy w Europie otwarty bar gejowski Centralhjørnet, który w 2017 roku obchodził swoje setne urodziny, a także supermodna dzielnica Vesterbro, która jednocześnie jest też obszarem czerwonych latarni. Dodajcie do tego mnóstwo świetnych cocktail-barów, wydarzeń organizowanych przez środowiska LBGTQ+, oryginalną scenę modową, tęczowe hostele oraz bardzo tolerancyjną, otwartą społeczność i przepis na wakacje marzeń gotowy! 

2. Sitges, Hiszpania

Nadmorskie miasto Sitges leży ok. 35 km na południowy zachód od Barcelony i jest jednym z największych europejskich miejsc, które z otwartymi ramionami zaprasza do siebie przedstawicieli społeczności LGBT. 

Piękne piaszczyste plaże (część z nich to plaże nudystów) i kalendarz pełen wydarzeń kulturalnych to tylko niektóre z atrakcji – każdy znajdzie tam coś dla siebie. Sitges może być też świetną bazą wypadową do innych miejsc na szlaku LGBT, np. Greckich wysp Mykonos i Skiathos.

3. Berlin, Niemcy

Berlin od lat szczyci się tętniącym życiem queerowym duchem, który sięga złotego wieku lat 20. XX wieku. Szczególnie przyjaznymi społeczności LGBTQ+ są dzielnice Schöneberg, Kreuzberg i Prenzlauerberg, które oferują szeroki wachlarz tęczowych klubów, barów i restauracji. 

4. Mykonos, Grecja

Odkąd w latach 70. Jackie Onassis zaczęła odwiedzać grecką wyspę Mykonos, społeczność LGBT z całego świata zaczęła zjeżdżać na tę wyspę bielonych domów i dziedzińców pełnych kwiatów w poszukiwaniu przepychu i słynnego śródziemnomorskiego słońca. Kilkadziesiąt lat później, za sprawą takich hitów filmowych jak „Mamma Mia!”, związek między kulturą queer i greckimi wyspami nabrał całkiem nowej mocy. 

Znajdziecie tu nie tylko miejsca noclegowe tylko dla społeczności LGBTQ+, przejrzystą wodę, kojące krajobrazy i tętniące nocnym życiem kamienne uliczki, ale przede wszystkim przyjazną i otwartą społeczność.

5. Reykjavik, Islandia

Reykjavik, który zalegalizował jednopłciowe związki w 2006 roku, opisuje się jako jedno z najbardziej przyjaznych i inkluzywnych miejsc na Ziemi.

Odbywający się tam corocznie Marsz Dumy jest jedną z najstarszych parad LGB w Europie, ale nie jedynym tęczowym wydarzeniem, na które warto zwrócić uwagę – w islandzkim tęczowym kalendarzu ważne miejsce zajmuje też pokaz „Bears On Ice”.

Nie brakuje tu też miejsc do aktywnego spędzania czasu – wycieczki do uśpionych wulkanów, kąpiele w geotermalnych lagunach i zwiedzanie bezludnych obszarów Islandii na pewno zadowoli wszystkich poszukiwaczy przygód i pięknych kadrów.

6. Brighton, Wielka Brytania

Statystyki pokazują, że Brighton jest nie tylko jednym z najbardziej przyjaznych gejom miast w Wielkiej Brytanii, ale posiada też jedną z najbardziej skoncentrowanych populacji LGBT w kraju. 

Od XIX wieku miasto było miejscem schronienia dla gejowskich par, jako, że pełniło rolę garnizonu dla wojsk podczas wojen napoleońskich, aż do I Wojny Światowej. Gejowskie bary i inne działalności prowadzone przez nieheteronormatywne osoby zaczęły bardziej otwarcie funkcjonować w latach 30., podobnie jak w Berlinie okresu weimarskiego i innych miastach z bogatą historią queerowej kultury. Po II wojnie światowej Brighton stało się rajem dla osób LGBT, które szukały poczucia wspólnoty – podobnie jak San Francisco w Stanach Zjednoczonych. Dziś znajdziecie tu wszystko, o czym tylko zamarzycie – od miejscówek karaoke, barów, hoteli, restauracji i klubów, aż po galerie, butiki, kina i teatry.