Wybraliśmy siedem najpopularniejszych sposobów podróżowania, wskazujemy które ich strefy są najbardziej zagrożone według ekspertów. 

 

7. Samochody

Bezpieczne miejsca: tuż za kierowcą oraz środkowe z tyłu, ponieważ te są najmniej uszkadzane podczas zderzeń czołowych.

Niebezpieczne miejsca: obok kierowcy oraz środkowe z przodu, ponieważ kierowcy odruchowo unikając zderzenia najczęściej skręcają wystawiając siedzących obok nich na większe niebezpieczeństwo. 

 

6. Busy

Bezpieczne miejsca: przede wszystkim te skierowane plecami do kierunku jazdy, co zmniejsza zagrożenia dla kręgosłupa i głowy w czasie nagłego hamowania.

Niebezpieczne miejsca: przy oknach i drzwiach, ponieważ rozbite szkło może zranić pasażerów podczas wypadku. Podobnie jak w samochodzie, warto unikać miejsc przy kierowcy. 

 

5. Trolejbus

Bezpieczne miejsca: ławka w prawym rzędzie (w przypadku ruchu prawostronnego) ponieważ nadjeżdżające inne pojazdy są po lewej stronie. Miejsca w środku kabiny z plecami odwróconymi do kierunku jazdy także są bezpieczniejsze od innych.

Niebezpieczne miejsca: podobnie jak w mniejszych busach warto unikać miejsc przy oknie i drzwiach by zmniejszyć ryzyko ran od szkła.

 

4. Autobus

Bezpieczne miejsca: te najbardziej z prawej strony wewnątrz kabiny, ponieważ są zlokalizowane w miarę najdalej od innych uczestników nadjeżdżającego ruchu.

Niebezpieczne miejsca: dwa pierwsze rzędy, gdzie istnieje największe zagrożenie zderzeniem z innymi przedmiotami, które mogą wpaść przez dużą przednią szybę. Podobnie jest z miejscami przy drzwiach i oknach. Miejsca z tyłu okazują się bardzo niebezpieczne przy kolizji z tamtej strony pojazdu.

 

3. Pociąg

Bezpieczne miejsca: przede wszystkim w miarę blisko środka wagonu, oraz w środkowych wagonach całego składu. W przypadku kolizji najczęściej wykoleja się początek i koniec składu.

Niebezpieczne miejsca: fotele skierowane frontem do kierunku jazdy, z których łatwo wypaść przy ostrym hamowaniu. 

 

2. Statek

Bezpieczne miejsca: pokład oraz kabiny jego najbliższe, to miejsca, które najpóźniej dostają się pod wodę w przypadku zatonięcia okrętu.

Niebezpieczne miejsca: dolne pokłady i kabiny, skąd znacznie trudniej uciec w razie zalania.

 

1. Samolot

W tym przypadku eksperci wciąż nie są jednego zdania. Najwięcej opinii sugeruje jednak tylne rzędy, a odradza pierwsze miejsca z samego przodu maszyny. 

Najważniejsze jest jednak zachowanie spokoju oraz stosowanie się do zasad i procedur bezpieczeństwa w danym środku transportu - są one tak opracowane by za każdym razem minimalizować ryzyka zagrożeń dla pasażerów.