Robotnicy pracujący na miejscu tego się nie spodziewali. Podczas prac przy budowie autostrady znaleźli grób wypełniony skarbami bogatego wojownika. Ustalono, że grobowiec pochodzi z V wieku n.e., kiedy ten region był kontrolowany przez lud znany bliżej jako Hunowie. 

Grobowiec pełny skarbów

Znaleziony grobowiec wypełniony był ponad 100 artefaktami. Były to przedmioty ze złota, biżuteria z kamieni szlachetnych oraz broń. Silviu Ene z Instytutu Archeologii Vasile Pârvan w Bukareszcie w Rumunii jest głównym archeologiem, który bada grobowiec. 

Podczas budowy drogi odkopano cztery oddzielne stanowiska archeologiczne. Grobowiec bogatego wojownika, który naukowcy opisali jako książęcy był tylko częścią bardziej złożonego miejsca – powiedział Ene dla Live Science. 

Znaleziono również żelazny miecz w pozłacanym pokrowcu i sztylet. Ten przedmiot jest szczególnie przyozdobiony. Rękojeść jest wykonana ze złota z dodatkiem szlachetnych kamieni. 

Pod tymi wszystkimi przedmiotami znajdował się kompletny szkielet wojownika. Twarz miał przykrytą złotą maską. Na stanowisku archeologicznym nadal trwają pracę. Do tej pory udało się wykopać tylko nogę wojownika. 

Kim byli Hunowie? 

Hunowie byli koczowniczymi jeźdźcami pochodzącymi z Azji Środkowej. W IV i V wieku n.e. najechali i zajęli daleki wschód Europy, wypierając inne ludy, takie jak Wandalowie czy Gotowie. 

Hunowie stanowili szczególny problem dla bizantyjskiego (lub wschodniego) Cesarstwa Rzymskiego. To ono do tego czasu kontrolowało znaczną część ziem na zachód od Morza Czarnego – regionu, który obecnie obejmuje Rumunię.