Zespół naukowców z University of Minnesota Medical School pobiera próbki wody na badań w każdy weekend od 4 lipca. Próbki pobierane są z rejonów ośmiu plaż wzdłuż jeziora Superior.

Teraz po raz pierwszy w próbkach z 11 i 18 września, pochodzących z czterech plaż odnotowano „wykrywalny poziom” cząsteczek wirusa. To próbki pobrane na plażach: Brighton Beach, 42nd Avenue East Beach, Franklin Park Beach i Lief Erickson Park Beach.

Zgodnie z oświadczeniem University of Minnesota Medical School w Duluth, zawartość wirusa w badanej wodzie wyniosła od 100 do 1000 kopii wirusa na litr. To około 10 000 razy mniej, niż poziom wykrywalny w ściekach, czyli wodzie z toalet, która przepływa przez system odwadniający do oczyszczalni.

Badacze podkreślają, że nie ma dowodów na to, że wirus może być przenoszony przez wodę, ani na to, że ludzie mogą zarazić się w ten sposób koronawirusem, jak ma to miejsce w przypadku bakterii takich jak salmonella i E. coli.

Medycy twierdzą również, że CDC (amerykańska agencja ds. kontroli i zapobiegania chorobom) „nie posiada żadnych raportów naukowych, które wskazywałyby, że wirus może przenosić się na ludzi poprzez kontakt z wodą w jeziorze”.

Jednak naukowcy nadal planują monitorować obecność koronawirusa w wodzie, ponieważ może to być ważna wskazówka dotycząca tego, jak wirus się rozprzestrzenia.

Dr Richard Melvin, adiunkt w Medical School w Duluth, twierdzi, że koronawirusa SARS-CoV-2 do wody mogli przenieść pływacy i plażowicze. Wyjaśnia, że osoby zarażone COVID-19 mogą wydalać wirusa w kale nawet przez miesiąc po ustąpieniu objawów.

– Wiadomo, że plaże mogą być zanieczyszczone odchodami z powodu działalności człowieka – mówi.

Melvin nie wyklucza też, że jeśli koronawirus przenosi się przez powietrze, mógł tym sposobem przedostać się nad wodę i w niej „wylądować”.

– Zrozumienie, gdzie szukać wirusa, ma kluczowe znaczenie dla radzenia sobie z tego typu infekcjami w przyszłości. Teraz wiedząc, że można go znaleźć w wodzie z jeziora, może to posłużyć jako kolejny wskaźnik występowania wirusa w populacji żyjącej w tym rejonie – zaznacza dr Melvin.

Naukowcy z Minnesoty przypominają, że każdy kto wybiera się na plażę powinien pamiętać o zasłanianiu nosa i ust, szczególnie jeśli nie jest możliwe zachowanie odpowiedniego dystansu od innych wypoczywających.