Jak podają lokalne media, para, u której wykryto koronawirusa, przyjechała do Rewala ze Śląska.

Pierwsza na złe samopoczucie zaczęła uskarżać się kobieta. Miała duszności, w związku z czym początkowo podejrzewano problemy z sercem. Przeprowadzono jednak także test na obecność wirusa SARS-CoV-2, który potwierdził, że kobieta jest zakażona.

Badaniom poddano także jej męża. U niego wynik testu na koronawirusa także był pozytywny. Małżonkowie w poniedziałek zostali przetransportowani do szpitala przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie.

– Zostali przetransportowani z Rewala, ich stan jest dobry, przebywają na oddziale zakaźnym – potwierdził Mateusz Iżakowski, rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, w rozmowie z portalem „Głos Szczeciński”.

Po potwierdzeniu zakażenia na kwarantannę skierowano wszystkich turystów oraz dwóch pracowników przebywających w ośrodku wczasowym, w którym mieszkała para ze Śląska. Łącznie jest to 50 osób.

– Osobom tym zapewniona jest należyta opieka, nie stanowią one zagrożenia dla innych turystów i mieszkańców. W najbliższych dniach od kolejnych osób będą pobierane wymazy – zapewniła rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Zgodnie z nowymi obowiązującymi przepisami, osoby, u których badanie nie potwierdzi obecności koronawirusa, zostaną zwolnione z kwarantanny przed upływem wymaganych 14 dni. Kwarantanna na terenie ośrodka ma potrwać wstępnie do 27 czerwca.

Osoby poddane kwarantannie mogą przebywać jedynie w swoich pokojach i nie mogą korzystać z części wspólnych ośrodka.

Kompleks wypoczynkowy, w którym odizolowano turystów składa się z kilku budynków, które mają osobne wejścia, a personel ośrodka dostarcza gościom jedzenie do pokoju.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 32 821 osób. Najwięcej, bo aż 12 192 przypadków zakażenia, zdiagnozowanych zostało do tej pory w województwie śląskim.