W czwartek wieczorem litewskie władze poinformowały, że na terenie kraju potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Chora to 39-letnia kobieta, która 24 lutego wróciła z Włoch. Pod obserwacją znalazła się też rodzina pacjentki, na razie jednak nie potwierdzono u nich obecności wirusa.

Z kolei o przypadku na Białorusi poinformowała agencja informacyjna TASS. Według pierwszych doniesień, chory to obywatel Iranu, który przyleciał z Azerbejdżanu.

 

 

Koronawirus w Polsce

W Polsce – jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia – nie ma jak na razie potwierdzonego przypadku zachorowania na Covid-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa z Wuhan. W polskich szpitalach przebywa obecnie 47 osób, co do których istnieje podejrzenie, że mogły zarazić się wirusem 2019-nCoV.

Jak podaje Wirtualna Polska z nieoficjalnych źródeł wynika, że badanie 39 próbek od pacjentów poddanych kwarantannie dało wynik negatywny. To oznacza, że nie wykryto u nich zakażenia patogenem. Z informacji podawanych przez portal wynika, że obecność koronawirusa wykluczono także u pacjentki z Łodzi, o której w ostatnich dniach pisały lokalne media, mówiąc że zakażenie zostało potwierdzone. Minister Zdrowia zdementował te doniesienia.

Państwowy Zakład Higieny przebadał do tej pory blisko 300 próbek od polskich pacjentów.

 

 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Łukasz Szumowski, minister zdrowia, powiedział, że w szpitalach przebywa 47 osób z podejrzeniem koronawirusa, 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 – monitoringiem służb sanitarnych.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że jeśli badania potwierdzą obecność koronawirusa, wiadomość zostanie „niezwłocznie przekazana” opinii publicznej.

– To kwestia najbliższych dni, kiedy ten wirus się w Polsce pojawi – ocenił.

Jarosław Pinkas, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zapewnia, że „Polska poradzi sobie z koronawirusem”. Pinkas w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” powiedział, że obecnie głównym przeciwnikiem , z jakim musi się zmagać jest „panika, niepokój, brak rozsądku oraz złe emocje” wśród obywateli.

– Nie wymyślę szczepionki, lekarstwa. Mogę być tylko kompresem, balsamem na duszę, mogę uspokajać, prosić o rozsądne zachowania – powiedział Pinkas w wywiadzie.

Koronawirus na świecie

Do tej pory na całym świecie potwierdzono 83 707 zakażeń koronawirusem, 2 858 osób zmarło, a 36 606 zostało uznanych za wyleczonych. W świetle ostatnich badań może jednak okazać się, że „wyleczeni” pacjenci mogą ponownie chorować, a nawet dalej zarażać.

Najtrudniejsza sytuacja wciąż jest w samych Chinach, gdzie doszło do wybuchu epidemii. Jednak jak wynika z danych WHO liczba nowych zakażeń w Chinach spada, podczas kiedy poza ich granicami wciąż wzrasta.

Poza Azją największym ogniskiem koronawirusa są Włochy. W piątek rano liczba potwierdzonych przypadków w tym kraju wynosiła 655. 17 osób zmarło z powodu zakażenia.

 

Katarzyna Grzelak