Jak twierdzi Edward Siarka, podpisane aneksy pozwolą podjąć czynną ochronę siedlisk i gatunków zamieszkujących Puszczę Białowieską. Wcześniej Polska zobowiązała się do tych działań przed KE i UNESCO. Dokumenty mają mieć też związek z zabezpieczeniem lasu w razie zagrożenia pożarowego. Polityk zapewnia dodatkowo, że planowana wycinka nie będzie dotyczyła drzew, które liczą sobie ponad 100 lat. Prace nie będą przeprowadzane w okresie lęgowym ptaków.

 

Wycinki w Puszczy Białowieskiej

W oficjalnym komunikacie ministerstwa klimatu i środowiska czytamy, że aneks dotyczący Nadleśnictwa Białowieża przewiduje pozyskanie do końca tego roku maksymalnie do 4,3 tys. m sześć. drewna. W przypadku nadleśnictwa Browsk mówi się o 14 tys. m sześć. Około 80 proc. prac wycinkowych ma być przeprowadzona poza terenem Puszczy Białowieskiej.

Wiadomość o planowanych wycinkach w kompleksie leśnym oburzyła środowisko ekologów. Koalicja Kocham Puszczę przypomina, że w tym roku Białowieski Park Narodowy obchodzi 100. urodziny.
– Traktujemy to jako spluniecie w twarz i wyraz ignorancji w stronę społeczeństwa, któremu zależy na ochronie jedynego w naszym kraju Obiektu Światowego Dziedzictwa – czytamy na oficjalnym profilu Fundacji Dzika Polska na Facebooku, organizacji wchodzącej w skład Kolacji.

 

"Połowiczny sukces"

Ekolodzy podkreślają, że mimo wszystko mają pewne powody do radości. Osiągnęli bowiem "połowiczny sukces" i dzięki zaangażowaniu aktywistów udało się uniknąć podpisania aneksu dla Nadleśnictwa Hajnówka. Zapis przewidywał "wyręby na powierzchni setek hektarów drzewostanów ponadstuletnich i wywlekanie wiatrołomów pod którymi pojawiły się młode drzewa".

Ochrona Puszczy Białowieskiej jest bardzo skomplikowana, a to dlatego, że zaledwie 1/6 jej terenu zajmuje Białowieski Park Narodowy. Reszta powierzchni, obejmująca rezerwaty i lasy gospodarcze, należy do trzech nadleśnictw Lasów Państwowych. Ponadto kompleks leśny podlega prawu polskiemu, europejskiemu (w ramach programu Natura 2000) oraz zasadom obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.