Organizowany od 2005 roku Wielki Konkurs Fotograficzny jest wielokrotnie nagradzaną inicjatywą o ogromnym prestiżu. W wielu wypadkach osiągnięcia zdobywane przez uczestników konkursu otwierały im drogę do zawodowej pracy fotografa, a także możliwości dalszego rozwijania swojej pasji. Na przestrzeni poprzedni 16. edycji inicjatywa konkursowa była nagradzana m.in. przez przez miesięcznik branżowy Press i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie.

Za organizację Wielkiego Konkursu Fotograficznego odpowiada marka National Geographic, która na przestrzeni ponad 125 lat działania wypracowała sobie status legendy wśród magazynów dla miłośników pięknych zdjęć. To nie tylko pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, ale też czytelników poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji. To także tytuł, który jak żaden inny potrafi docenić dobrą fotografię i który od samego początku istnienia stara się wspierać fotograficzne działania twórców.  Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych. 

fot. Jan Skwara, Kobieta Kayan, pierwsze miejsce w zeszłorocznym WKF w kategorii LUDZIE

W tym roku zmagania konkursowe odbędą się w 4 kategoriach tematycznych:

  • Ludzie
  • Krajobraz
  • Zwierzęta
  • Fotoreportaż

– „Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic to wielkie święto dla miłośników fotografii już od 17 lat. Każdy może wziąć w nim udział, do czego gorąco zachęcamy. Aby zostać laureatem, wystarczy zrobić wyjątkowe zdjęcie, które zaskoczy i zachwyci jury. Dzięki konkursowi udało nam się odkryć wiele talentów i liczymy, że w tym roku pojawią się kolejne. Warto podkreślić, że nagrodzone prace zostaną opublikowane w polskiej edycji magazynu National Geographic, dla którego pracują najlepsi fotografowie świata" – podkreśla Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveler.

fot. Małgorzata Szura-Piwnik, Na fali, Nagroda GRAND PRIX WKF 2020

W jury tegorocznego konkursu zasiadają Agnieszka Franus, Paweł Młodkowski, Marek Arcimowicz, Iwona El Tanbouli.

Na zwycięzców konkursu czekają wartościowe nagrody ufundowane przez partnera konkursu markę CEWE. CEWE jest producentem fotoksiążki numer 1 w Europie - CEWE FOTOKSIĄŻKA jest bowiem najczęściej kupowanym produktem w swojej kategorii na międzynarodowym rynku fotograficznym. Jak podkreślają twórcy marki są oni szczęśliwi, że mogą towarzyszyć swoim klientom w ich najwspanialszych chwilach życia - pełnych emocji, złapanych w kadrach i zapamiętanych na lata w fotoproduktach CEWE. Ponadto produkty marki CEWE wyróżniają się wysoką jakością druku – w tym fotograficznym z możliwością zastosowania rozkładówki typu lay-flat.

NAGRODY:

Zwycięzcy Konkursu otrzymają od Partnera i Fundatora Nagród firmy CEWE:

Za Grand Prix Konkursu:

  • voucher o wartości 500 zł na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ

Za 1 miejsce w każdej z czterech kategorii tematycznych:

  • voucher o wartości 300 zł na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ

ZGŁOSZENIA

Już od 22 lipca 2021 roku uczestnicy zainteresowani zmaganiami w ramach Wielkiego Konkursu Fotograficznego będą zgłosić swoje uczestnictwo. Wystarczy wejść na stronę internetową www.wkf.national-geographic.pl, wybrać zakładkę „zgłoszenia" i wypełnić zgłoszenie z danymi osobowymi, a następnie załadować wybrane przez siebie zdjęcia. Zgłoszenia można wysyłać do 30 września 2021 roku. Proces zajmuje kilka minut, a być może będzie pierwszym krokiem do kariery profesjonalnego fotografa!