Pierwsza piłka powstała w Pakistanie w 1889 roku!

Pierwszy zarejestrowany przypadek produkcji piłek nożnych w prowincji Pendżab w Pakistanie nastąpił już 1889 roku, kiedy grupa Brytyjczyków (którzy wtedy władali terenami dzisiejszego Pakistanu) poprosiła, żeby Pakistańczycy wyprodukowali dla nich piłki. Ich prośba wynikała z niecierpliwości, byli coraz bardziej zirytowani czekaniem na piłki, które miały do nich dotrzeć pocztą z Europy. Po tym, produkcja piłek była kontynuowana, aż w końcu rozwinęła się do tego stopnia, że Pakistan i jego miasto Sialkot stały się światowymi liderami w tej dziedzinie. 

Dlaczego akurat pakistańskie miasto Sialkot jest dzisiaj centrum produkcji piłek? Historia sukcesu i znaczenia małego miasta w przemyśle piłki nożnej wiąże się z początkiem lat osiemdziesiątych. Pierwszą okazją do pokazania się światu miasta Sialkot były Mistrzostwa Świata w 1982, kiedy piłka o nazwie „Tango" została wykorzystana do rozegrania turnieju. Użycie tej piłki wyniosło Sialkot na czołową pozycję w produkcji piłek, i od tego czasu, to miasto ani na chwilę jej nie straciło. Biorąc pod uwagę znaczenie produkcji oficjalnej piłki nożnej dla Mistrzostw Świata FIFA, w połączeniu z zaciętą konkurencją, która walczyła o ten zaszczyt, zdolność miasta Sialkot do tworzenia najlepszej piłki jest jeszcze bardziej imponująca.

160 000 piłek miesięcznie

„Popyt na piłki nożne drastycznie spadł z powodu koronawirusa, ponieważ place zabaw są zamknięte, nie ma meczów, ludzie nie mają miejsca, aby w nie grać. Więc kupujący doprowadzili do zmniejszenia popytu o 70%" - powiedział Waseem Shahbaz Lodhi, partner zarządzający Bola Gema Pakistan, fabryki, która produkuje 160 000 piłek miesięcznie.

W fabryce „Bola Gema Pakistan”, pracownicy są odpowiedzialni za wszystkie aspekty tworzenia piłki nożnej, od cięcia i formowania arkuszy gorącej gumy do zszywania razem 20 sześciokątów i 12 pięciokątów, które składają się na powłokę piłki. „Nasz przemysł istnieje od prawie wieku, dlatego perfekcja do jakiej doszliśmy i umiejętności naszych pracowników są po prostu niesamowite," chwali się Lodhi. 
Zatwierdzone przez FIFA piłki (która przyznaje specjalne atesty dotyczące wagi, rozmiaru i innych właściwości produktu), takie jak te, które produkuje się w fabryce Bola Gema, mogą osiągać cenę sprzedaży przewyższającą 100 dolarów. To więcej niż miesięczne pensje niektórych pracowników, którzy je robią. Przed ostatnimi Mistrzostwami Świata w Rosji w 2018 roku, Pakistan wyeksportował ponad 37 milionów piłek do piłki nożnej na całym świecie. A Bola Gema już rozpoczęła produkcję piłek przed Mistrzostwami Świata w Katarze w 2022 roku.

Pomimo pandemii, perspektywy są dobre

 

Podczas gdy obroty tego biznesu spadły ze względu na zastój w sportach drużynowych podczas pandemii, Lodhi dbał o swoich pracowników. „Byliśmy w domu przez dwa do trzech miesięcy, nie produkując niczego, ale właściciele Bola Gema nadal nam płacili. Dlatego nie martwiliśmy się o naszą przyszłość". - powiedziała Saeeda Bibi, pracownica fabryki Bola Gema. Firma stworzyła również sklep, w którym jej pracownicy mogą kupić produkty gospodarstwa domowego po obniżonej cenie. Otwarcie tego sklepu było możliwe dzięki 10% premii za piłki nożne sprzedawane zagranicznym nabywcom za pośrednictwem Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu, powiedział Lodhi. Te 10% jest zwracane, aby zapewnić pracownikom Bola Gema niższe ceny w sklepie.

Pomimo tego, że pandemia trwa dalej, a ludzie na całym świecie wciąż nie mogą wrócić do aktywności sprzed jej wybuchu i przez to oczywiście rzadziej grają w piłkę ze znajomymi w parku, Lodhi ma nadzieję, że przemysł produkujący piłki nożne odbije się z powrotem. „Dostajemy nowe zapytania, i mamy nadzieję, że pomimo pandemii Covid19, zaczniemy otrzymywać zamówienia," powiedział. „A produkcja, która spadła o 70% stopniowo zacznie się poprawiać i nie będziemy zmuszeni do zamknięcia fabryki".