Mimo że bantengi jawajskie, nazywane też po prostu bantengami, na pierwszy rzut oka mogą przypominać bydło udomowione, to tak naprawdę łączy je stosunkowo niewiele. Począwszy od miejsca występowania. Na wolności żyją w Azji Południowo-Wschodniej, na Bali, Borneo, Jawie i Sumatrze. Tworzą stada liczące od 10 do maksymalnie kilkunastu osobników, a najbardziej aktywne są nocą. Podstawę ich diety stanowią trawy, liście krzewów i drzew, a także pączki i liście bambusów.

Samce osiągają masę nawet do 1000 kg i mają ciemną, prawie czarną sierść. Samice są znacznie mniejsze, a ich umaszczenie jest jaśniejsze. Mają też o wiele mniej okazałe rogi.

Bantengi jawajskie we wrocławskim zoo

W ciągu ostatniej dekady populacja bantengów żyjących na wolności dramatycznie zmalała. Wśród głównych powodów spadku ich liczebności wymienia się niezrównoważone rolnictwo, wylesiane oraz przecinanie naturalnych siedlisk tych zwierząt drogami. Zagrożeniem dla bantengów są też bezpośrednio ludzie. W niektórych częściach Azji wierzy się bowiem w uzdrawiającą moc ich rogów. Nie ma na to, żadnych naukowych dowodów, zwłaszcza że rogi, podobnie jak ludzkie paznokcie, są zbudowane z keratyny.

„Zabobony i zabijanie tych rzadkich krów na mięso, zrobiły swoje” – mówi Radosław Ratajszczak, Prezes ZOO Wrocław.

W 2020 r. populacja bantengów spadła o 70 proc. Według szacunków ekologów na wolności zostało już tylko kilka tys. osobników. Tym bardziej cieszy fakt, że we wrocławskim ZOO na świat przyszły dwa młode bantengi. Prima i Assam (imię nadal nie zostało potwierdzone przez opiekunów) są rodzeństwem przyrodnim. Mają wspólnego ojca – Django – i różne matki – Sagę i Mokkę. Ich imiona nie są przypadkowe. Zgodnie z niepisaną tradycją, pracownicy ZOO nazywając młode bantengi, inspirują się herbatami i kawami.

Najrzadsze krowy na świecie

Bantengi zamieszkały we wrocławskim ZOO w 1992 r. Cztery lat później na świat przyszły pierwsze młode. Do tej pory w sumie urodziło się ich 11. Jako że jedne z najrzadszych krów na świecie, bo tak też nazywają jej opiekunowie, są bardzo płochliwe i podatne na choroby, hodowla nie jest łatwa. Warto jednak dodać, że bantengi są bardzo inteligentne, szybko się uczą i, co nie jest oczywiste w królestwie zwierząt, reagują na swoje imiona oraz potrafią wykonywać proste komendy.

W Polsce funkcjonuje tylko jedna hodowla zachowawcza bantengów – właśnie we wrocławskim ZOO. Od tego roku pracownicy ogrodu zoologicznego razem z fundacją ZOO Wrocław DODO współpracują z Parkiem Narodowym Alas Purwo. Położony na Jawie rezerwat  jest znany na całym świecie z działań na rzecz ochrony bantengów.

Ostatnie tygodnie są wyjątkowo płodne dla wrocławskiego ZOO. Kilka dni temu pracownicy informowali o narodzinach dwóch fok pospolitych. Jeszcze wcześniej na świat przyszły pantery śnieżne. Gratulacje!