Jak śpią ryby? To pytanie zadają sobie nie tylko właściciele rybek akwariowych. W przypadku wielu gatunków wygląda to tak, jakby ryby rzeczywiście spały. W rzeczywistości różni się to jednak od regeneracji rozumianej przez ludzi.

Kiedy ryby śpią?

Naukowcy od lat zastanawiają się, jak śpią ryby akwariowe. Do tej pory u większości ryb nie udało im się jednak zmierzyć znanych wzorców fal mózgowych, które charakteryzują sen człowieka i wielu innych zwierząt. Istotny jest również fakt, że większość ryb nie ma powiek. Nie mogą więc zamykać oczu podczas odpoczynku.

Co jeszcze wiadomo o śnie ryb? Zwierzęta te wydają się bardziej czujne niż ludzie podczas snu. To daje im więcej czasu na reakcję na potencjalne zagrożenia w ich otoczeniu. W trakcie odpoczynku ryby, tak jak ludzie, spowalniają procesy metaboliczne. O innych ciekawostkach dotyczących ryb, przeczytasz TUTAJ.

Tajemnice snu ryb

Trudno określić, czy ryby śpią, czy odpoczywają. A to dlatego, że nie zamykają oczu. W stanie spoczynku są jednak znacznie mniej reaktywne. Niektóre zupełnie się nie poruszają. Inne można nawet dotknąć, a one nadal będą spały. Niektóre ryby są bardziej narażone na ataki drapieżników w nocy, co sugeruje, że prowadzą dzienny tryb życia lub odpoczywają i są mniej czujne w nocy. Badania wykazały, że niektóre gatunki ryb częściej giną w ciągu pierwszych dwóch godzin po zachodzie słońca. To oznacza, że mają tendencję do zasypiania w tym czasie.

Danio pręgowanyDanio pręgowany to jedna z najlepiej zbadanych ryb pod kątem snu. / fot. Somak Pal/Getty Images

Niska reaktywność to niejedyna oznaka snu u ryb. Naukowcy odkryli na przykład, że melatonina może regulować cykle snu i czuwania u danio pręgowanego. Przedstawiciele tego gatunku mają różne fazy snu, podobnie jak ludzie. Przestrzegają też własnego rytmu dobowego.

Ryby w odróżnieniu od ludzi nie mają kory mózgu. Mimo to naukowcy monitorowali aktywność mózgu, tętno oraz ruchy gałek ocznych i mięśni u danio pręgowanego, aby udokumentować dwie fazy snu. Można je porównać do NREM i REM. I to nie koniec podobieństw. Ryby także nie najlepiej znoszą niewyspanie. Po dłuższym braku snu danio pręgowany nadrabia zaległości.

Wypoczynek jest tak ważny dla ryb, że znajdą sposoby na utrzymanie minimum snu. Jeśli zostaną poddane eksperymentom, w których ich sen zostanie przerwany, w końcu zapadną w mikrodrzemki, odzyskując co najmniej 5% do 10% normalnej ilości snu.

Czy ryby śpią w nocy?

Z informacji opublikowanych na stronie internetowej Sleep Foundation wynika, że wiele gatunków ryb ma regularny cykl snu i czuwania. Ich okołodobowe rytmy reguluje między innymi światło słonecznie. Badanie snu danio pręgowanego wykazało, że tylko ekspozycja na światło znacznie zmniejszała ilość spania przez kilka dni. Sen ryby był dodatkowy zaburzany bodźcami elektrycznymi i mechanicznymi.

W głębinach oceanów pływają jednak ryby przyzwyczajone do ciemności. Mimo to wykazują zachowania zgodne z rytmem okołodobowym, co prowadzi naukowców do przekonania, że ​​inne czynniki środowiskowe, takie jak jedzenie, mogą pomóc regulować ich cykle snu i czuwania.

Rekiny wąsate zaobserwowane na Bahamach. / fot. Ken Kiefer/Getty Images

Ciekawe jest też, gdzie śpią ryby żyjące w oceanach. To oczywiście zależy od gatunku. Przykładowo rekiny wąsate najczęściej wypoczywają na dnie morskim lub w pobliżu skalistych jaskini. Z kolei ryby zamieszkujące rafy koralowe mogą po prostu przestać się poruszać, gdziekolwiek są. Niektóre wycofują się jednak w głąb raf, aby uchronić się przed ewentualnymi zagrożeniami. Dla ochrony wargacz tęczak zasypia zakopany w piasku lub przykryty błotem. Część rekinów odpoczywa tylko w grupach, również z powodów bezpieczeństwa.

Jak śpią ryby akwariowe?

Ryby akwarioweJak śpią ryby akwariowe? To powinni wiedzieć akwaryści. / fot. Catherine Falls Commercial/Getty Images

Większość ryb akwariowych śpi. Część wypoczywa, będąc prawie w bezruchu. Inne muszą się poruszać podczas snu, aby mogły oddychać. Co jeszcze warto wiedzieć o śnie rybek akwariowych?

  • Wiele ryb akwariowych śpi z przednią częścią ciała lekko uniesioną do góry.
  • Niektóre gatunki ryb zaczynają spać dopiero po osiągnięciu wieku 5 lub 6 miesięcy.
  • Ryby akwariowe zwykle śpią około 10 godzin dziennie.
  • Większość ryb śpi na dnie akwarium.
  • Ryby akwariowe nie śpią brzuchami do góry czy na boku.
  • Skrzela i płetwy ryb poruszają się znacznie wolniej, kiedy śpią.

Podziel się ciekawostkami ze znajomymi i zaskocz ich wiedzą.