Jak dotąd nauka nie opracowała leku na tę chorobę. Cierpiącym pomaga się poprzez farmakologiczne wspieranie układu neurologicznego, terapie zajęciowe, fizjoterapię, a w bardziej rozwiniętym stadium – opiekę nad chorym.

Niestety, jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w maju 2017 roku raporcie, w Polsce nie istnieje skuteczny zestaw narzędzi do opieki i pomocy ludziom cierpiącym na tę chorobę: “Brak jest w szczególności powszechnych badań przesiewowych wyłaniających osoby podatne na zachorowanie, mechanizmów dających możliwość postawienia szybkiej diagnozy umożliwiającej precyzyjne określenie z jakim rodzajem otępienia mamy do czynienia i wdrożenia adekwatnego wielospecjalistycznego leczenia i rehabilitacji” - czytamy w raporcie.

Naukowcy odkryli symptomy choroby Alzheimera w mózgach sędziwych szympansów. Zespół badaczy po wodzą Mary Ann Raghanti z Kent State University w Ohio zbadał 20 szympansów, które zmarły w wieku od 37 do 62 lat. Osobniki pochodziły z zoo lub z laboratoriów. Aż u 13 z nich potwierdzono obecność płytek amyloidowych. W mózgach 4 spośród z nich znaleziono splątki neurofiblyralne, co jest typowe dla osób z zaawansowanym Alzheimerem. Nadal nie ma pewności co do tego, czy choroba ma na nie rzeczywisty wpływ. Badania nad szympansami mogą pomóc naukowcom walce z tą samą chorobą u ludzi.

 

Wcześnie wykryta choroba ułatwia leczenie

Kluczowe dla leczenia tej choroby jest jej odpowiednio wczesne wykrycie. Wraz z powszechnym dostępem do internetu coraz większą popularnością cieszy się samodiagnozowanie. Lepiej wyłącznie na nim nie polegać, a nawet podchodzić z dystansem.

- Szczerze mówiąc, to co znaleźliśmy w sieci jest niebezpieczne i krzywdzące – powiedziała Julie Robillard, która podczas konferencji 2013 Alzheimer's Association International Conference przedstawiała dane o analizie internetowych quizów i testów na objawy choroby Alzheimera.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich cierpi na to schorzenie, skontaktuj się koniecznie z lekarzami lub organizacjami pozarządowymi pomagającymi cierpiącym na tę chorobę.

 

Oto objawy, których nie można lekceważyć

1. Kłopoty z pamięcią, które utrudniają codzienne funkcjonowaniem

2. Rozwiązywanie problemów oraz planowanie staje się wyzwaniem

3. Trudności przy wykonywaniu prostych czynności w domu, pracy, podczas wypoczynku.

4. Zaburzone poczucie czasu i przestrzeni.

5. Kłopoty w rozumieniu obrazów oraz relacji w przestrzeni

6. Pojawiające się nowe trudności językowe w mowie i piśmie

7. Gubienie przedmiotów oraz rosnące trudności w ich odnajdywaniu.

8. Kłopoty z osądem.

9. Wycofanie z życia rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego.

10. Zmiany nastroju oraz osobowości.    

Błażej Grygiel