Zwierzęta, tak jak my, odczuwają emocje, nieraz bardzo silne. Mogą się nudzić, bać, czuć się niezauważone albo zestresowane. To wszystko potrafią okazać na różne sposoby. Niekiedy może wydawać się, że rozpoznanie uczuć naszego pupila jest trudne. Jednak to kwestia wprawy. Obserwowanie zwierzęcia powie nam bardzo wiele o tym, jak się w danej chwili czuje, na co ma ochotę, a także – czy już zdążyło nas polubić.

Czy króliki okazują miłość? Oczywiście. Podobnie jak wiele innych uczuć. Rozpoznanie ich wymaga śledzenia sygnałów, jakie wysyła zwierzę. Warto nauczyć się je wyłapywać, bo niektóre mogą być znakiem problemów zdrowotnych wymagających wizyty u weterynarza. Zdarza się też, że mogą znaczyć różne rzeczy, w zależności od tego, w jakim zestawie się pojawiają. I tak np. zgrzytanie zębami u królików to zazwyczaj pozytywny sygnał. Jednak istnieją wyjątki, które warto znać.

Jak króliki okazują miłość człowiekowi?

Zaliczany do zwierząt futerkowych królik okazuje miłość na wiele sposobów. Na przykład lizaniem. Królik może polizać swojego opiekuna i to jest znak sympatii z jego strony. Może też kręcić się wokół stóp opiekuna albo podskakiwać z radości na jego widok.

Królik przywiązuje się do swojego opiekuna i często szuka jego towarzystwa. Gdy je znajdzie, daje się delikatnie głaskać. Z kolei gdy rusza nosem, okazuje ciekawość, a gdy trąca człowieka nosem, chce zwrócić na siebie uwagę.

Oczywiście tak zachowują się króliki, które zdążyły się już z nami dobrze poznać. Jeśli mamy nowego pupila, to zanim zacznie on zachowywać się w taki sposób, może minąć sporo czasu. I na to należy się przygotować. Króliki mogą być nieśmiałe, zaniepokojone nowym otoczeniem – trzeba im dać czas się do niego przyzwyczaić. A także postarać się nawiązać z nimi więź.

Jak nawiązać więź z królikiem? Można zacząć od siadania na podłodze i czekania, aż królik sam się do nas zbliży. Zwierzę nauczy się rozpoznawać nasz zapach. Gdy zacznie wchodzić nam na kolana, można spróbować delikatnych głasków.

Zanim to nastąpi, może trochę potrwać. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż zwierzę nas zaaprobuje. Przez ten czas warto obserwować je i powoli uczyć się, w jaki sposób okazuje uczucia. Należy też pamiętać, że króliki lubią codzienną rutynę. Nie mają nic przeciwko powtarzalności rozkładu dnia.

Jak sprawdzić, czy królik jest szczęśliwy?

Nie jest to szczególnie trudne. Szczęśliwego królika rozpiera radość. Podskakuje wówczas w charakterystyczny sposób. Skręca głowę w przeciwnym kierunku niż resztę ciała, co wygląda tak, jakby nagle zapragnął zostać akrobatą. Energiczne skoki z robieniem w powietrzu piruetów wskazują, że jest w doskonałym humorze, a szczęście aż w nim buzuje.

Szczęśliwy królik może też położyć się na plecach. To znak, że czuje się bezpiecznie. Odsłonięcie brzucha to – jak u psów – oznaka wielkiego zaufania. Zwierzę sygnalizuje opiekunowi, że jest mu dobrze i że jest gotowe całkowicie człowiekowi zawierzyć.

Dlaczego królik zgrzyta zębami?

Twój królik cichutko zgrzyta zębami, gdy go głaszczesz? Bardzo dobrze. To znak, że jest mu miło. Czuje się zrelaksowany i zadowolony. Może też tak postępować, gdy spiłowuje sobie przednie zęby. Takiego zgrzytania możemy w ogóle nie usłyszeć: widać tylko, że poruszają się królicze wąsy. Czasami jednak dochodzi nas dźwięk przypominający kocie mruczenie – powstający jednak w inny sposób, bez udziału strun głosowych. Generalnie zgrzytanie zębami świadczy, że królik jest zrelaksowany i czuje się komfortowo.

Jednak królik będzie zgrzytał zębami również wtedy, gdy coś mu będzie dokuczało. Tak zareaguje na ból, chorobę albo silny stres. Zgrzytanie zębami jest wówczas zazwyczaj znacznie głośniejsze. Warto zwrócić uwagę na zachowanie zwierzęcia: czy nie kuli się, je normalnie, ma tyle energii ile zawsze. Jeśli zgrzytanie zębami pojawiło się nagle i jest głośne, a zwierzę np. dodatkowo się chowa, to sygnał, że należy udać się z nim jak najszybciej do weterynarza.

Czy króliki lubią się przytulać?

Króliki lubią być dostrzegane i lubią, gdy okazuje im się uczucie. Same okazują miłość, zbliżając się do swojego opiekuna. Mogą kręcić się wokół jego stóp albo kładą się obok. Jednak tak postępują, gdy nawiązaliśmy już z nimi relację – gdy znają nas i czują się z nami bezpiecznie.

Jeśli chodzi o przytulanie, jedna rzecz jest szczególnie ważna. Królika najczęściej nie należy brać na ręce. Zwierzę nie lubi, kiedy traci grunt pod nogami, i może się wówczas solidnie przestraszyć. Podnoszenie go zaraz po tym, jak pojawił się w naszym domu, może być dla niego ogromnym stresem. Gdy zaś działania opiekuna zaczną budzić w nim strach, nie ma co liczyć na to, że się z nim łatwo zaprzyjaźni.

Warto też pamiętać, że królik nie jest pluszową zabawką, tylko żywą istotą. Branie go w ramiona i przytulanie nie jest czymś, co lubi. Woli znacznie spokojniejsze pieszczoty. Gdy już się zaprzyjaźnimy, można spróbować leżenia obok niego lub zachęcania go, by wszedł nam sam na kolana. Gdy już do tego dojdzie, wtedy można go delikatnie głaskać. A także odbierać jego pieszczoty: lizanie dłoni czy smyranie nosem.

Jak królik okazuje smutek?

Czy króliki mogą być smutne? Jak najbardziej. Jeśli zwierzę jest przygnębione, często ogranicza swoją aktywność. Traci energię i przestaje okazywać ciekawość. Nie jest zainteresowane interakcjami z opiekunem lub drugim królikiem i nie szuka do nich okazji. Czasami nawet ucieka i próbuje się ukryć. Może przez nietypowo długi czas pozostawać w bezruchu. Sygnały, że królik jest nieszczęśliwy, to również opuszczone uszy przyciśnięte do grzbietu i nieruchomy nos.

To wszystko może wskazywać, że królik jest samotny lub znudzony. Sygnały mogą różnić się w zależności od zwierzęcia – warto więc obserwować swojego pupila i pilnować, by wszystkie jego potrzeby były zaspokojone.

Źródła: PDSA, Zooart, Bunny Lady.