Skąd wiesz, że w pobliżu przechodził ktoś z twojej rodziny lub przyjaciół, jeśli go nie widzisz? Pomijając aplikacje, które mogą to ułatwić, zdajesz się na inny zmysły niż wzrok. Bliską ci osobę rozpoznasz po głosie albo np. po zapachu perfum. 

Podobnie to działa, gdy jesteś nie człowiekiem, ale delfinem. W czasopiśmie naukowym „Science Advances” ukazała się właśnie praca, w której naukowcy dowodzą, że butlonosy rozpoznają się nawzajem nie tylko po gwizdach, ale także – po smaku własnego moczu. 

Jak rozpoznają się delfiny? 

– Delfiny trzymają otwarte pyski i smakują mocz znajomego osobnika dłużej niż nieznajomego – wyjaśnia główny autor pracy Jason Bruck z Uniwersytetu Stanowego Stephena F. Austina w Teksasie. - To istotne, ponieważ tym samym delfiny okazują się pierwszymi kręgowcami, które są w stanie rozpoznawać się wyłącznie po smaku – dodaje. 

Ta zdolność przydaje się szczególnie na otwartym oceanie. Smugi moczu unoszą się na nim przez jakiś czas po tym, jak zwierzę odpłynęło. Inny delfin może je jednak rozpoznać nawet wówczas, gdy oba nie nawołują się gwizdami. 

Życie społeczne delfinów 

Delfiny są zwierzętami stadnymi. Tworzą skomplikowane społeczności. Składają się one z różnej wielkości grup. Większych, w których skład wchodzą samice z małymi. Oraz mniejszych, budowanych przez samce. 

Te drugie grupy delfinie mogą liczyć po kilka osobników. Delfiny często w ciągu dnia pływają między grupami. Badania wykazały przy tym, że mają znakomitą pamięć. Parę lat temu wykazano, że po gwiździe potrafią rozpoznać znajome zwierzę, z którym nie miały kontaktu przez dwadzieścia lat. 

Jak inteligentne są delfiny? 

Delfiny znają smak swojego moczu, ponieważ ich zachowania społeczne obejmują częste dotykanie nawzajem swoich genitaliów. Naukowcy dawali im do posmakowania mocz różnych osobników. Okazywało się, że zwierzęta dłużej zainteresowane były moczem tych delfinów, które znały

Wszystko to prowadzi do pytania, w jaki sposób delfiny przechowują informacje o sobie nawzajem. Czy tworzą mentalne reprezentacje swoich przyjaciół, obejmujące ich wygląd, gwizd, mocz? Wiadomo, że są to zwierzęta bardzo inteligentne. Patrząc na tzw. współczynnik encefalizacji – to lepsza miara możliwości umysłowych danego organizmu niż stosunek wielkości mózgu do wielkości ciała – butlonosy znajdują się na drugim miejscu, za ludźmi. 

Naukowcy podkreślają jednak, że zmysły, jakimi dysponują delfiny, nie obejmują węchu. Zwierzęta te nie mają opuszki węchowej, nie mogą więc się nawzajem czuć. 

Delfiny są uznawane za zwierzęta bardzo inteligentne. Stosowany do pomiaru inteligencji współczynnik encefalizacji wynosi dla delfinów od 4 do 5. Dla człowieka ta wartość wynosi 7, a dla szympansów, powszechnie uważanych za inteligentne, tylko 2,5. 

Od delfinów do otyłości 

Zdaniem badaczy butlonosy, próbując swoją urynę, są w stanie wykryć zwarte w moczu tłuszcze, stanowiące indywidualne chemiczne sygnatury. - Uważamy też, że delfiny potrafią wyczytać z moczu również inne informacje o danym osobniku: np. czy jest już dojrzały płciowo, a także używać feromonów, by wpływać na siebie nawzajem – napisali badacze w swojej pracy. 

Co zaskakujące, ich odkrycie ma też bezpośredni związek z ludźmi. Gen, który pozwala delfinom wykrywać tłuszcze zawarte w moczu, to ten gen sam, który informuje nas, że już jesteśmy najedzeni

Zdaniem badaczy, przestudiowanie, jak ten gen działa u delfinów, może rzucić nowe światło także na to, jak funkcjonuje u ludzi.   

Źródło: Science Advancesphys.org 

Czytaj więcej fascynujących artykułów: