W łóżku spędzamy bardzo dużą część życia. Z szacunków wynika, że osoba żyjąca 75 lat, przesypia około ćwierć wieku. To całkiem sporo. Warto więc zadbać o to, żeby odpoczywać w komfortowych i higienicznych warunkach. 

Kiedy pora na pranie?

Prof. Rietie Venter z Clinical and Health Sciences na Uniwersytecie Australii Południowej postanowiła zbadać, jak często należy prać poszewki i ręczniki. Swoje wnioski opublikowała na portalu „The Conversation”.

Okazuje się, że co osoba, to inna strategia dotycząca tego zagadnienia. Na przykład z jednego badania wykonanego w Wielkiej Brytanii wśród samotnych mężczyzn wynika, że połowa z nich nie prała pościeli przez okres do czterech miesięcy. – Oczywiste jest, że cztery miesiące to zbyt długo, ale jaka jest idealna częstotliwość? – zastanawia się prof. Venter. I daje odpowiedź.

Inna częstotliwość kluczem

Pościel i ręczniki różnią się od siebie – są używane w inny sposób i dlatego powinny być prane w różnych odstępach czasu. Podczas gdy prześcieradła wystarczy prać co tydzień lub dwa, ręczniki najlepiej prać co kilka dni – zaleca ekspertka.

– Zresztą, kto nie uwielbia uczucia świeżej pościeli lub zapachu świeżo wypranego ręcznika? – pyta retorycznie. Dlaczego należy częściej prać ręczniki? Jak tłumaczy badaczka, podczas wycierania ciała na ręczniku osadzają się tysiące komórek skóry i miliony drobnoustrojów.

Pranie pościeli na pokładzie lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower / Fot. Sara M. Lentz/domena publiczna

– A ponieważ używasz ręcznika do osuszenia się po prysznicu lub kąpieli, jest on nieustannie wilgotny. Każdej nocy na pościeli osadza się również spora ilość martwego naskórka, drobnoustrojów i potu. Ale jeśli nie jesteś osobą nieustannie pocącą się, twoja pościel nie jest mokra po nocnym śnie – zauważa.

Problemem jest też to, że ręczniki są wykonane z grubszego materiału niż prześcieradła i dlatego dłużej pozostają wilgotne. A wilgoć jest doskonałą pożywką dla bakterii i pleśni, co prowadzi do nieprzyjemnego zapachu.

Narażone jest też nasze zdrowie. Mikroby w ręcznikach i prześcieradłach mogą powodować astmę, alergiczne podrażnienia skóry lub inne skórne infekcje.

Co zrobić, jeśli regularnie pierzesz ręczniki, ale nadal brzydko pachną? Jedną z przyczyn tego nieprzyjemnego zapachu może być pozostawienie ich w pralce zbyt długo po praniu. W warunkach laboratoryjnych liczba tych bakterii może się podwajać nawet co 30 minut. Dlatego warto wywiesić ręcznik od razu po zakończonym cyklu, i to najlepiej na zewnątrz, jeśli pozwala na to słoneczna aura.

Prać warto w temperaturze powyżej 60 stopni C, a jeśli zależy nam na oszczędzaniu energii, możemy z użyć niższej temperatury i dodać do prania filiżankę octu. Nie zapominajmy jednak o czyszczeniu samej pralki, gdzie też gromadzą się drobnoustroje

Pranie pościeli – nie tak często

W przypadku pościeli częstotliwość prania zależy też od takich czynników, jak to, czy bierzesz kąpiel lub prysznic tuż przed pójściem spać, czy też kładziesz się do łóżka po długim, intensywnym dniu, sporcie i bierzesz prysznic dopiero rano. 

Jeśli zatem idziesz spać brudny lub brudna, konieczne będzie bardziej regularne pranie pościeli, na przykład raz na tydzień.

Nowości w ofercie, czyli pościel antybakteryjna

Niektóre firmy sprzedają szybkoschnące ręczniki lub antybakteryjne ręczniki i pościel. Faktycznie, schną one szybciej, bo są wykonane z materiałów syntetycznych, które są tkane w sposób umożliwiający ich szybkie wysychanie. Ale spanie pod pościelą ze sztucznej tkaniny wzmaga potliwość.

Poza tym część z tych produktów zawiera nanosrebro, metale antybakteryjne, które zabijają mikroorganizmy. Faktycznie jednak zatrzymują rozwój bakterii i mogą być przydatne w ograniczaniu nieprzyjemnych zapachów. To też zmniejsza częstotliwość czyszczenia pościeli i ręczników. Nie usuwają one jednak zabrudzeń, takich jak naskórek czy i pot. – Tak więc, choć bardzo chciałbym, aby prześcieradła i ręczniki same się czyściły, tak się nie dzieje – podsumowuje prof. Venter.

Źródło: The Conversation