„List do przyszłości”

Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który stracił swój status.
W ciągu najbliższych 200 lat jego los mogą podzielić wszystkie inne lodowce.
Ten pomnik to dowód na to, że wiemy, co się dzieje i jakie działania powinniśmy podjąć.
Tylko Ty znasz odpowiedź, czy coś z tym zrobiliśmy.

- głosi napis na tablicy pamiątkowej, która 18 sierpnia 2019 stanęła na Islandii w miejscu, w którym jeszcze niedawno znajdował się lodowiec Okjökull. Pod przytoczonymi słowami znajduje się również liczba „415 ppm CO2”. To rekordowy poziom dwutlenku węgla w atmosferze, jaki zanotowano w maju tego roku.

Jak słusznie zauważył jeden z naszych islandzkich kolegów, "pomniki nie są dla tych, którzy odeszli, są dla żywych". Umieszczając tę pamiątkową tablicę, chcemy podkreślić, że to od nas - żyjących - zależy, jak poradzimy sobie z topnieniem lodowców i innymi konsekwencjami zmian klimatu - tłumaczyła Howe.

Organizatorzy mają nadzieję, że ceremonia będzie inspiracją nie tylko dla Islandczyków, ale również dla reszty świata. To, co obserwujemy na Islandii, jest tylko jedną z wielu oznak kryzysu klimatycznego. Dziś Antarktyda kurczy się o 252 miliardy ton lodu rocznie.

- Upamiętniając odejście Ok, chcemy zwrócić uwagę, ile tracimy. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi. Często są też ważnymi formami kulturowymi i zamrożona jest w nich historia naszej atmosfery.

Oficjalną ceremonię pogrzebową zorganizowali naukowcy z Uniwersytetu Rice'a w Houston - Cymene Howe i Dominic Boyer. Lodowiec otrzymał nawet akt zgonu. Przyczyna śmierci? Zabiły go zmiany klimatu (a właściwie... my). W „pogrzebie” wzięły udział również premier Islandii Katrina Jakobsdottir i Mary Robinson, była wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka.

Lodowiec Okjökull znajdował się na szczycie wulkanu Ok. W 1901 r. miał powierzchnię 38 km kw., do 1945 r. skurczył się do zaledwie 5 km kw, a po 2005 roku zaczął zupełnie znikać. W 2014 r. utracił status lodowca. Dziś wulkan Ok nie ma żadnej pokrywy lodowej. Znajdujący się na jego grzbiecie Okjökull istniał przez ok. 700 lat.

- To na nas spoczywa obowiązek przeciwdziałania  zmianom klimatu! - przypominają organizatorzy. W przypadku lodowca Ok jest już za późno.
 

Źródło: sciencealert.com