W pierwszy weekend grudnia egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ponownie otworzyło Muzeum Imhotep w Sakkarze. Jego remont trwał blisko dwa lata. Jego koszt to 48 mln egipskich funtów, czyli ponad 6 mln zł.

Kim był Imhotep?

Imhotep pełnił kluczowe funkcje na dworze króla Dżosera (Neczericheta) w XXVII wieku p.n.e. Był nie tylko architektem. Nosił bowiem kilka innych tytułów, m.in. Najwyższego Jasnowidza czy Strażnika Królewskiej Pieczęci.

Muzeum Imhotepa to nie tylko pieczołowicie dobrane zabytki, ale też wysokiej klasy aranżacja / Fot. Mohamed Elshahed/Anadolu via Getty Images

Historia zapamiętała go jako pomysłodawcę grobowca w kształcie piramidy. Piramida Dżosera wzniesiona ponad 2,6 tysiąca lat temu była wówczas najwyższą konstrukcją wzniesioną ręką człowieka i miała 60 m wysokości. Nieco później dla faraona Cheopsa wzniesiono piramidę o wysokości około 147 m wysokości.

Fasada Muzeum Imhotepa w Sakkarze (Egipt) / Fot. Olaf Tausch/CC BY 3.0 DEED

Muzeum Imhotepa – co w nim zobaczysz?

Muzeum ma powierzchnię 1500 metrów kwadratowych i składa się z sześciu sal. W 27 gablotach prezentowanych jest tam prawie 300 eksponatów.

Wśród najciekawszych jest najstarsza w historii mumia królewska faraona Merenre I (ok. 2297–2292 p.n.e.), czwartego króla VI dynastii. Nie wszyscy badacze są jednak zgodni co do wieku prezentowanych szczątków.

Imhotep uważany jest za mędrca, a nawet geniusza. Określa się go Leonardem da Vinci starorożytności / Fot. Rama/CC BY-SA 3.0 FR DEED

Można zapoznać się też z unikatową, pokrytą polichromią podstawą posągu króla Dżosera, na której widnieją tytuły Imhotepa. Prezentowana jest także najstarsza kolekcja narzędzi chirurgicznych z brązu. Pochodzą sprzed 6400 lat.

W muzeum znajduje się też rekonstrukcja ścian podziemi piramidy Dżosera. Nie są to jednak płaskie i szare powierzchnie. Ściany bowiem częściowo wyłożono turkusowoniebieskimi płytkami fajansowymi. Imitują one maty, które znajdowały się w pałacu władcy. Grobowiec był z kolei „pałacem na wieczność”.

Warto spojrzeć też na bloki z rampy wiodącej do piramidy Faraona Unasa (2345–2315 lata p.n.e.). Widać na nich wychudzonych i zagłodzonych ludzi. To rzadkie przedstawienie w sztuce egipskiej. Kiedyś uważano, że ukazywało okres suszy w czasach panowania władcy. Teraz, po znalezieniu podobnych płaskorzeźb w kompleksie grobowym faraona Sahurego, zmieniono interpretację. Egiptolodzy uważąją, że w taki sposób przedstawiano plemiona zamieszkujące pustynie, które nie były egipskie. 

W ramach odświeżenia muzeum dodano na ekspozycję zabytki pozyskane w czasie najnowszych prac wykopaliskowych prowadzonych przez misje egipskie.

Historia muzeum

Muzeum Imhotepa otwarły z pompą w 2006 roku pierwsze damy Egiptu i Francji: Suzanne Mubarak and Bernadette Chirac. Co prawda patronem muzeum jest Imhotep, to poświęcone jest ono kluczowym odkryciom z Sakkarze. Położone jest zresztą przy głównej drodze wiodącej na stanowisko archeologiczne.

W Sakkarze badania od wielu lat prowadzą polscy archeolodzy. To misja prowadzona przez prof. Karola Myśliwca odkryła w 1997 roku pięknie ozdobiony grobowiec wezyra Merefnebfa. Żył w czasach faraonów Tetego i Userkare (ok. 2305–2276 lat p.n.e.)

Źródła: