Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, znane także jako „ogniwa fotowoltaiczne” to systemy, które przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. Odpowiedni system gwarantuje nam, że napięcie i natężenie jest zgodne z tym, które występuje w naszych gniazdkach. A zatem dzięki ekologicznej i ekonomicznej energii słonecznej pozyskujemy prąd niemal za darmo. Niemal, gdyż koszty montażu owych systemów nie są równe zeru, jednak biorąc pod uwagę nawet bardzo wstępne kalkulacje zastosowanie owego rozwiązania jest zwyczajnie mądre.

Panele fotowoltaiczne są krzemowymi płytkami półprzewodnikowymi, wewnątrz których kumuluje się pole elektromagnetyczne. Zasada ich funkcjonowania jest zbliżona do tej, która występuje w charakterystycznych paseczkach, które znamy z kalkulatorów. Jednak w tym wypadku oddają one znacznie potężniejszą niż ta potrzebna do zasilenia małej baterii. Ogniwa (które montujemy zwykle na dachu) łączy się szeregowo, by efekt uzyskiwania energii był możliwie najlepszy. Taki ciąg ogniw nazywany jest „stringiem”. Każde ogniwo, w momencie wystawienia na słońce (nawet to za chmurami), generuje napięcie o średniej wartości 0,5 V.

W bardziej technicznym ujęciu proces przebiega następująco: gdy światło pada na ogniwa, z półprzewodników wytrącają się elektrony, dzięki czemu tworzą się przeciwne ładunki. Naturalne działanie pola elektromagnetycznego powoduje rozdzielanie się owych ładunków i powstawanie energii elektrycznej. Falownik (inwerter) sprawia, że powstały prąd stały zmienia się w prąd zmienny, pasujący do naszych europejskich standardów (230/400V, 50Hz). Wiele osób myli panele fotowoltaiczne ze słonecznymi. O tym, czym się one różnią można przeczytać pod TYM linkiem.

Panele fotowoltaiczne – cena

Cena paneli fotowoltaicznych zależna będzie od powierzchni, jaką zamierzamy przeznaczyć, doboru producenta, oraz rodzaju paneli. Na rynku mamy do wyboru trzy podstawowe typy:

- Ogniwa monokrystaliczne ( wysoka wydajność, a zatem idealne rozwiązanie dla małych powierzchni). Przykładowo tego typu panel o powierzchni 1m x 1.7 m jest w stanie wyprodukować prawie 300 W w ciągu doby, podczas średnio słonecznego dnia. Orientacyjny koszt z montażem od około 500 zł do 2000 zł.

- Ogniwa polikrystaliczne (mniejsza wydajność, a zatem potrzebują więcej miejsca). Przykładowo taki panel o zbliżone powierzchni do wyżej wspomnianego jest w stanie wyprodukować około 250 W. Orientacyjny koszt zależny jest od kilku czynników, ale cenowo waha się w podobnych ramach.

- Ogniwa amorficzne są mniej popularne, mimo atrakcyjnej ceny, gdyż ich wydajność jest dość znikoma.

Antycypowana cena tak naprawdę zależna jest od wielkości i rodzaju powierzchni, na której będziemy montować panele. Jeśli przestrzeń nas nie ogranicza, możemy układać fronty paneli pod kątem jak najbardziej zbliżonym do prostego. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać miejsce, na którym zbudujemy system, wówczas bierzemy pod uwagę odpowiednie nachylenie. Finalnie musimy uwzględnić ilość prądu, jaką chcemy uzyskać. Wówczas uzyskamy w miarę klarowny obraz kosztów, które obejmują nie tylko same urządzenia, ale także montaż, transport, monitoring, a czasem pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Mądrze wybierz producenta

Na polskim rynku mamy kilka sprawdzonych firm, które nie tylko pomogą nam dobrać odpowiednie dla nas rozwiązanie, ale doradzą, w jaki sposób zdobyć dodatkowe środki, rozłożyć zakup na wygodne raty. Jedną z takich firm jest Stilo Energy. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy fotowoltaicznej?

- Stosunek jakości do ceny

- Stosunek wydajności do kosztów ogólnych

- Gwarancję producenta (niektórzy oferują aż 25 lat)

- Dostępność serwisu konserwacyjno-technicznego

Ile zyskujemy dzięki panelom fotowolaticznym?

Być może inwestycja wydaje się początkowo dość wysoka, ale długofalowo pozwala nam ona uzyskać ogromne oszczędności, a w pewnym momencie uzyskujemy już prąd całkowicie za darmo. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w Polsce funkcjonuje program „Czyste powietrze”, dzięki któremu możemy pozyskać częściowy lub całkowity zwrot kosztów montażu i instalacji.

Trudno jest jednak mówić o generalnych kosztach i generalnych zwrotach, gdyż każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Biorąc jednak pod uwagę bardzo ogólne czynniki, koszt może zwrócić się już po kilku latach. A jeśli weźmiemy pod uwagę, iż średnia żywotność paneli wynosi 27-28 lat (przy gwarancji na lat 25) możemy już śmiało dostrzec bardzo wyraźne korzyści płynące z takiej instalacji.