Wielka gala Grand Press Photo 2022 za nami. Poznaliśmy autorów nagrodzonych zdjęć. W tym roku fotografie oceniało jury w składzie: Antonio Bat, Anna Bedyńska, organizatorka konkursu Grand Press Photo Weronika Mirowska, przewodniczący rady ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików) i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego) Andrzej Zygmuntowicz oraz wielokrotnie nagradzana fotografka i aktywistka Ami Vitale.

Do finału wybrano 48 zdjęć pojedynczych (Single), 11 reportaży (Stories) i pięć projektów dokumentalnych (Documentary Projects). Łącznie nominowano 63 autorów. Do konkursu zgłoszono ponad 4000 zdjęć.

Maga Ćwieluch, Jan Piechota, Paweł Rubkiewicz i Mateusz Sarełło jako osobne jury przyznali nagrodę Photo Book of the Year 2021.

Grand Press Photo 2022 wyniki

Autorem Zdjęcia roku Grand Press Photo 2022 jest Wojciech Grzędziński pracujący dla „The Washington Post”. Nagrodzona fotografia przedstawia Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu.

Nagroda od Provident Polska trafiła także do autora zdjęcia roku Wojciecha Grzędzińskiego. Natomiast nagroda Spółki Biurowej Skanska w regionie CEE przypadła Karolinie Misztal z „Dziennika Bałtyckiego” (również zwyciężczyni w kategorii Single – Climate, Responsibility).

Nagrodę Internautów, którzy mogli głosować na najlepsze zdjęcia poprzez stronę internetową Press.pl, otrzymała Renata Dąbrowska za pracę dla „Tygodnika Powszechnego”. Autorka sfotografowała w intymnej sytuacji Agatę Tomaszewską i Wojtka Sawickiego. Wojtek cierpi na dystrofię mięśniową, ale nie przeszkadza mu to działać wraz z Agatą na rzecz osób z niepełnosprawnością.

W kategorii Young Poland – Stories pierwsze miejsce przyznano Mikołajowi Tomczakowi z Akademii Sztuki w Szczecinie (zdjęcie Romana - 66-letniego mechanika samotnie mieszkającego w zrujnowanym domu na dużej działce). Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Gnida z Lubelskiej Szkoły Fotografii (temat zdjęcia: za murami szpitala psychiatrycznego każdy pacjent potrzebuje rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem).

KATEGORIA SINGLE – OWN VISION

I miejsce – Bartłomiej Krężołek, Edytor.net
II miejsce – Kinga Wnuk, freelancerka
III miejsce – Michał Dyjuk, freelancer

KATEGORIA SINGLE – PEOPLE

I miejsce – Iwona El Tanbouli-Jabłońska, F11-Studio

Fotografia Jagny, pisarki, dziennikarki, psycholożki i matki dwójki dzieci, u której zdiagnozowano nowotwór piersi. / fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska

II miejsce – Adam Lach dla „Der Spiegel”
III miejsce – Paweł Łączny, freelancer

KATEGORIA SINGLE – CULTURE, HOBBY, SPORT

I miejsce – Wojciech Grzędziński dla „The Washington Post”
II miejsce – Bartłomiej Zborowski, Polski Komitet Paraolimpijski
III miejsce – Julia Zabrodzka dla magazynu „Pismo”

KATEGORIA SINGLE – CLIMATE, RESPONSIBILITY

I miejsce – Karolina Misztal, „Dziennik Bałtycki”
II miejsce – Mateusz Grochocki, East News
III miejsce – Kinga Wrona, Edytor Agencja Fotograficzna

KATEGORIA SINGLE – CURRENT EVENTS

I miejsce – Jędrzej Nowicki, „Gazeta Wyborcza”
II miejsce – Piotr Wójcik, Fundacja Picture Doc
III miejsce – Tomasz Pietrzyk, „Gazeta Wyborcza”

KATEGORIA STORIES – CURRENT EVENTS

I miejsce – Marek M. Berezowski, Agencja Reporter
II miejsce – Kuba Kamiński, East News

KATEGORIA STORIES – CLIMATE, RESPONSIBILITY

I miejsce – Iwona El Tanbouli-Jabłońska, F11-Studio

W porcie w Havannasund, na wyspie Vidoy, panowało duże podniecenie. Czarne cielska wielorybów ułożone na ziemi czekały na podzielenie ich na części. Inne, załadowane na ciężarówki i promy, za chwilę wyruszą do sąsiednich miejscowości. Wyspy Owcze to archipelag 18 wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Od czerwca do października każdego roku miejscowi rybacy biorą udział w Grindadrap – polowaniu na grindwale. Mięso upolowanych ssaków dzielone jest według ściśle określonych zasad. Najpierw dostają najbardziej potrzebujący, a potem myśliwi i rybacy. To część tutejszej tradycji, która sięga czasów Wikingów. Setki lat temu mięso z grindwali zapewniało mieszkańcom wystarczającą ilość pożywienia na cały rok. Obecnie sytuacja gospodarcza i ekonomiczna Wysp Owczych jest zupełnie inna. Z powodu globalizacji, importu żywności z Europy i postępu społecznego młodsza część mieszkańców uważa, że nadszedł czas, by położyć kres polowaniu. Jednak zdecydowana większość opowiada się za kontynuowaniem tradycji, twierdząc, że jest to integralna część ich tożsamości kulturowej jako narodu rybackiego. 90% eksportu Wysp Owczych to rybołóstwo. / fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska

II miejsce – Katarzyna Ślesińska, freelancerka

KATEGORIA STORIES – PEOPLE

I miejsce – Kasia Strek, Panos Pictures
II miejsce – Anna Liminowicz, „The Globe and Mail”

KATEGORIA DOCUMENTARY PROJECT

I miejsce – Roman Kalinowski, Pix.House
II miejsce – Krzysztof Gołuch, „Przegląd Lokalny”

Wszystkie nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na https://grandpressphoto.pl/laureaci-2022/.

Iwona El Tanbouli-Jabłońska z Grand Press Photo

Iwona El Tanbouli-Jabłońska jest dyrektor artystyczną National Geographic Polska. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, na kierunku fotografii i komunikacji multimedialnej. Od ponad 18 lat zajmuje się fotografią, a swoje autorskie projekty realizuje w F11 Studio (f11-photo.pl/Stories). Większość jej pracy koncentruje się głównie na reportażu społecznym. Cześć zdjęć można oglądać na fotograficznym profilu Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej na Instagramie.