Ładne zdjęcia robi ten aparat? To jedno z tych pytań, które najczęściej słyszy zawodowy fotograf. I jedno z tych najbardziej denerwujących... Dlaczego? Bo to trochę tak, jakby spytać, czy ten pędzel maluje ładne obrazy albo czy tamten ołówek rysuje ładne portrety. To tylko narzędzia. Właściwie użyte mogą dać dobre efekty.

Wszyscy fotografujemy, coraz rzadziej klasycznymi aparatami fotograficznymi, a coraz częściej telefonami. Największym atutem użycia telefonu jest fakt, że w zasadzie cały czas mamy go pod ręką. Jest mały, lekki i dość dyskretny – to chyba jego największe zalety.

Nawet jeśli osiągniemy wyższy poziom zaawansowania, mało kto będzie nas traktował poważnie. I o to chodzi! Dzisiejsze aparaty wbudowane w telefon mają całkiem dobre parametry obrazu, stanowią więc niezłe narzędzie dokumentalisty.

 
Jak fotografować smartfonem?

Poniżej kilka porad, jak wyciągnąć więcej z aparatu w telefonie.

1. Przyzwyczajenie

Tak, musisz nabrać odruchów, niech TEN aparat stanie się przedłużeniem twojej ręki i głowy. Z pełną świadomością pojedź na wycieczkę i  staraj się pracować wyłącznie telefonem. Wiem, są ograniczenia, ale o to właśnie chodzi. Trzeba się nauczyć korzystać w 100% z tego, co się ma. Serio.

2. Poznaj swój sprzęt

Dokładnie przepracuj jego funkcje. Nie żartuję. Sprawdź np. jak pracuje wbudowana lampa – jej zasiąg i moc są ograniczone, ale w wielu sytuacjach mogą uratować kadr. Poznaj dokładnie menu, by nie szukać nerwowo funkcji w trakcie fotografowania.

3. Znajdź swoje ulubione proporcje kadru.

Można je ustawić – ale, nie przeskakuj co chwilę, bo zanim zmienisz 16:9 na 1:1, bo kwadrat byłby lepszy – ujęcie może Ci uciec. Jasne, przy fotografowaniu krajobrazu masz czas by zmienić kwadrat na panoramę, ale odwrotnie – np. by sportretować dziecko... zanim ustawisz aparat, może być za późno. Poza tym, zawsze można coś zmienić w appkach do edycji, proporcje obrazu też – z tym, że jeśli sensor ma proporcje prostokąta czyli 16:9 lub 4:3 – to kwadrat zrobisz w edycji bez strat. Odwrotnie – już nie, bo kwadrat jest wycinkiem. Naucz się tylko „na oko“ kadrować w trakcie robienia zdjęcia, tak by mieć odpowiedni margines.

4. Nie fotografuj bez zastanowienia.

To choroba fotografii cyfrowej – nie mamy ograniczeń ilościowych, więc najpierw wciskamy spust raz, dwa, trzy...dziesięć... a potem myślimy. Trzeba odwrotnie. Może jeden, czy dwa kadry spontanicznie, na szybko nie zaszkodzą, bo sytuacja możę uciec i trzeba działać instynktownie, ale naprawdę – prawdziwe zdjęcia robi się głową. I nogami, bo zwykle trzeba się też nachodzić...

- Marek Arcimowicz

 
Warsztaty Fotograficzne Akademia Xperia TM

Redakcja National Geographic Polska wspólnie z Sony Mobile Communications zainicjowała projekt Akademia Xperia TM. Oprócz cyklu porad na temat fotografowania smartfonem, przygotowanych przez zawodowego fotografa National Geographic, Marka Arcimowicza, zapraszamy na warsztaty fotografii smartfonowej.

By wziąć w nich udział, wystarczy tylko ciekawie i przekonująco odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego to właśnie Ty powinieneś/powinnaś wziąć udział w warsztatach fotograficznych z Markiem Arcimowiczem?  Odpowiedzi przesyłajcie wyłącznie drogą elektroniczną na adres mailowy: nationalgeographic_projekty@burdamedia.pl.Na zgłoszenia czekamy do 10 sierpnia br.

Autorzy 15 najlepszych odpowiedzi zostaną zaproszeni na warsztaty i otrzymają do testów najnowsze smartfony Sony Xperia TM X. Warsztaty Akademia Xperia TM odbęda się 30 sierpnia br. w Warszawie.

Regulamin rekrutacji na warsztaty Akademia Xperia TM jest dostępny w siedzibie Organizatora oraz na stronie internetowej wkf.national-geographic.pl