Śmieje się, że pewnie zarabiałby teraz fortunę, pracując dla ONZ lub Elona Muska. Mikołaj Nowacki (ur. we Wrocławiu w 1972 r.) ukończył Uniwersytet Wrocławski, gdzie w 1997 r. otrzymał dyplom magistra prawa. Ukończył również studia doktoranckie z prawa międzynarodowego.

Znalazł niszę, którą naprawdę lubił - międzynarodowe prawo kosmiczne. „Zawsze interesowała mnie kosmologia i astronautyka. Niestety im bardziej wgryzałem się w prawo kosmiczne, tym mniej było w nim kosmosu a więcej prawa” - opowiada. „ Naprawdę nie chciałem skończyć jako ekspert od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez obiekty kosmiczne, choć dziś to bardzo gorący temat”.

W końcu porzucił doktorat z prawa kosmicznego,, by móc skupić się zawodowo na swojej największej pasji- fotografii. „Poczułem wyraźnie, że wszystko, co w życiu robiłem a także mój niepokorny charakter, mój gniew, fascynacje i potrzeba tworzenia zbiegły się w jednym punkcie - w nieodpartej chęci doświadczania świata poprzez aparat fotograficzny i pokazywania innym ludziom tego mojego świata”.

W latach 2004-2006 pracował jako fotoreporter w "Gazecie Wyborczej" we Wrocławiu. Współpracował również z największym fińskim dziennikiem "Helsingin Sanomat". W latach 2006-2011 pracował dla dziennika "Polska The Times / Gazeta Wrocławska".  Swoje zdjęcia i eseje fotograficzne publikował między innymi w polskich edycjach "National Geographic" i "National Geographic Traveler" a także w "The New York Times", "CNN Photos", "Burn Magazine", "The Sunday Times Magazine", "Le Monde","Neue Zürcher Zeitung", "Stern", "Der Spiegel".

Jego mentorami w drodze fotograficznej byli wybitni fotografowie: Tomasz Tomaszewski (National Geographic), Antonin Kratochvil (VII Photo), David Alan Harvey (Magnum Photos) i Nikos Economopoulos (Magnum Photos). Jak mówi, to oni uformowali go jako „myślącego fotografa, opowiadacza historii, a nie tylko biegającego po mieście reportera-zleceniobiorcę”, nauczyli ufać instynktowi i szukać własnej drogi ekspresji.

Opłacało się. Nowacki jest laureatem i finalistą wielu konkursów fotograficznych polskich i zagranicznych takich jak: Grand Press Photo, BZWBK Press Foto, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic, Sony World Photography Awards, NPPA Best of Photojournalism, Paris Photography Prize Px3, Outdoor Photographer of the Year.

 • W latach 2011-2013 uczestniczył w prestiżowym programie mentorskim amerykańskiej agencji VII Photo- VII Mentor Program.
   
 • W roku 2011 Nowacki brał udział w grupowej wystawie fotografów agencji VII, "iSee", w Griffin Museum of Photography w Bostonie, USA, jak również w roku 2013 w Queretaro w Meksyku.
   
 • W roku 2013 miał swoją solową wystawę "Odra" w VII Gallery w Nowym Jorku.
   
 • W 2014 r. "Odra" Nowackiego była wystawiana w Chinach w trakcie festiwalu Xishuangbanna Photo Festival. Tam też został on uznany za jednego z dziesięciu najlepszych spośród stu pięćdziesięciu fotografów z całego świata, których prace były wystawiane; otrzymał "Nomination for the Best Photographers".
   
 • W latach 2014- 2016 "Odra" była prezentowana podczas projekcji na festiwalach fotografii w Nowej Zelandii, w Tajlandii i w Korei Południowej.
   
 • W 2015 r. Nowacki został oficjalnym fotografem National Geographic Polska.
   
 • W 2015 r. Mikołaj Nowacki został Europejskim Ambasadorem marki Panasonic Lumix.
   
 • W 2016r. „Odra” kolejny raz była wystawiana w Chinach, na międzynarodowej wystawie fotografii ekologicznej- Colorful Guizhou Chinese Original Ecology Photography Exhibition.
   
 • W 2017 r. "Odra" była wystawą solową podczas Kaunas Photo Festival- największego festiwalu fotograficznego na Litwie.
   
 • 2018 r. Nowacki zostaje Fotografem Roku wygrywając główną nagrodę w międzynarodowym konkursie organizowanym w Wielkiej Brytanii- Outdoor Photographer of the Year.

Fotografia dla Mikołaja Nowackiego to przede wszystkim możliwość tworzenia, ale też intensywne doświadczanie świata i możliwość dzielenia się z innymi ludźmi tym, co go ciekawi, frapuje, inspiruje, zachwyca. Cały czas napędza go nieodparta chęci doświadczania świata poprzez aparat fotograficzny i pokazywania go innym.

O swoich fascynacjach i tym, co spędza mu sen z powiek, zamierza odpowiedzieć w ramach projektu STORYTELLERS Fotograf Miesiąca National Geographic Polska. Na najbliższych kilka tygodni Mikołaj Nowacki przejmie naszego instagramowe konto @natgeopl i oprowadzi nas po swoim fotograficznym świecie.