- Przez najbliższe tygodnie zabiorę Was do świata, który ukształtował mnie jako człowieka i fotografa. Podzielę się z Wami projektami ważnymi dla mnie i szczególnie mi bliskimi - zapowiada Marcin Zaborowski, bohater cyklu Fotograf Miesiąca STORYTELLERS.

Cykl Fotograf Miesiąca powstał z myślą o profesjonalnych fotografach i wybitnych osobowościach fotograficznych. To przestrzeń, gdzie twórcy dzielą się swoim warsztatem i doświadczeniem, gdzie fotografia staje się pretekstem do mówienia o zjawiskach szerszych. Tak będzie i tym razem!

- Zabiorę Was do świata południowo-wschodniej Azji, poznacie historie bohaterów, których miałem przywilej spotkać na swojej drodze. Zobaczycie projekty odłożone na półkę. Przejdziemy przez Wołyń i samotność. Opowiem o etyce pracy i współpracy z bohaterami - mówi Zaborowski.

Nie zobaczycie zdjęć, których nie zrobiłem, ale opowiem dlaczego tak się stało.

- Nie pominiemy zaskakującego sukcesu (także dla autora) portretów pewnej kampanii, znajdziemy czas także na fotografię komercyjną, z której - jak się okazuje - można mieć dużo frajdy.  Na koniec podzielę się z Wami, dlaczego warto uczestniczyć w festiwalach i warsztatach.

Marcin Zaborowski jest fotografem dokumentalnym, który z magazynem National Geographic Polska współpracuje od 2009 roku. Jego prace publikowane były w prasie w kraju i za granicą, m.in. w El País, The Guardian, AZ Zeitung, Deutsche Welle, Focus, Magazyn Pismo czy doc!photomagazine oraz na festiwalach w Kambodży "Angkor Photo Festival Workshops" czy Rumunii "Transylvania Photo Festival".

Jest podwójnym laureatem Grand Press Photo - w 2014 i 2018 roku, od lat wyróżniany jest także za granicą, m.in. w International Photography Awards (2014-2017), Moscow International Foto Awards (2014-2018), Siena International Photography Awards (2018) czy Prix de la Photographie Paris (2018).

Szczególnie bliska Marcinowi jest Azja. Na antenie Polskiego Radia Szczecin relacjonował podróż do Tybetu oraz Indii, gdzie fotografował XIV Dalajlamę. Jest autorem indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych "Żywioły / Woda.", „The Monk”, “Tibet”, „The Unregistered” i “Newcomers”. Obecnie pracuje nad długoterminowym projektem dokumentalnym o prześladowanej mniejszości muzułmańskiej z południowej Azji, znanej jako Rohingja.

Zdjęcia Zaborowskiego w ramach cyklu Fotograf Miesiąca będzie można śledzić przez najbliższe tygodnie na naszym instagramowym koncie @natgeopl, a wszystkie dodatkowe materiały związane z projektem będą pojawiać się na naszej stronie www.national-geographic.pl/explorerzy w zakładce „STORYTELLERS”.

Więcej:@marcin.zaborowski i facebook.com/zaborowskiphotography