Od 2004 do 2015 roku liczba zdiagnozowanych z HIV po pięćdziesiątce wzrosła z 2,1% do 17,3%. Eksperci zwracają uwagę, że programy zdrowotne skierowane do walki z tym wirusem do tej pory były kierowane do młodszej części populacji i właśnie teraz zbieramy tego żniwo.

Nasze ustalenia pokazują, że epidemia HIV zmieniła kierunek - mówi Lara Tavoschi z ECDC (Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób), która prowadziła zespół odpowiedzialny za badania opublikowane w magazynie Lancet HIV. Dodaje, że główną ścieżką rozprzestrzeniania się wirusa były ryzykowne kontakty seksualne hetero.

Badanie dotyczy łącznie 31 krajów Europy, analizowano przypadki zakażeniem HIV u osób od 15 roku życia. U osób powyżej pięćdziesiątki statystyki wzrosły w 16 krajach, w tym w Niemczech, Belgii oraz Irlandii, a spadły jedynie w jednym kraju - Portugalii.

Najwyższe wyniki zanotowały Estonia, Łotwa oraz Malta, gdzie do 2015 roku zarejestrowano ponad 7 przypadków na 100 tysięcy ludzi. Jednocześnie jednak w tych krajach wzrastała liczba zakażonych także wśród młodszych grup ludzi.

W niektórych krajach, jak choćby Wielkiej Brytanii i Norwegii, odnotowano spadek zakażeń u młodych, a wzrost o około 3,6% w grupie 50+. W Wielkiej Brytanii działają programy zwiększające świadomość i propagujące bezpieczny seks. Są jednak skierowane przede wszystkim do dojrzewającej młodzieży oraz młodych dorosłych. Tymczasem w ciągu ostatniej dekady znacznie wzrosła aktywność seksualna pięćdziesięciolatków. Seks w wieku dojrzałym przestaje być tabu, a dzięki internetowi oraz aplikacjom mobilnym ułatwiającym poznawanie nowych osób wiele osób zaczyna nowe życie erotyczne właśnie po pięćdziesiątce. Stąd potrzeba zwrócenia się z ostrzeżeniami i edukacją do właśnie tej grupy - by nie dopuścić do nieświadomego rozprzestrzeniania przez nich wirusa.

Pierwsze objawy tzw. faza ostra to (występują 2-3 tygodnie od zakażenia i trwają ok. 2 tygodni):

- gorączka nieprzekraczająca 38,9 st.,

- osłabienie

- zapalenie gardła

- powiększenie węzłów chłonnych

- bóle mięśni i stawów

- czerwonawa wysypka, która nie swędzi, może przypominać odrę

Objawy HIV w fazie przewlekłej (występują po kilku-kilkunastu latach od zakażenia):

- powiększone węzły chłonne i śledziona

- gorączka, często  długotrwała

- zmęczenie

- nocne poty

- utrata wagi
 
- nawracające infekcje wątrobowe i drożdżycowe

- biegunka

Błażej Grygiel

Źródło: CNN