W USA co dwudziesty dorosły przeszedł na e-papierosy i jak donosi American Heart Association (AHA) nałóg ten potrafi zwiększyć ryzyko ataku serca o parwie 60%. Oprócz tego e-palacze mają o 71% wyższe szanse na udary i zawały. 

Badanie przeprowadzono na próbie 400 tysięcy osób, u których wyniki wskazały na zależność między paleniem a formowaniem się skrzepów krwi. W tej grupie naliczono około 66% e-palaczy, a oprócz wspomnianych wcześniej zagrożeń dopisano zwiększone o 40% ryzyko chorób serca. 

Eksperci, wraz ze wzrostem popularności e-papierosów, wieszczą nadejście prawdziwej fali chorób serca na skalę populacji. 

- To w oczywisty sposób niepokojące – mówi Larry Goldstein szef departamentu neurologii i jeden z dyrektorów Kentucky Neuroscience Institute – To wierzchołek potencjalnej góry lodowej, fali chorób układu krążenia, która nadejdzie w przyszłości szczególnie, że to tak popularne u młodzieży. 

Według Goldsteina badanie AHA jest pierwszym, które dostarcza twardych dowodów na związki e-palenia z tego typu chorobami. 

W USA szacuje się, że 11% młodzieży w wieku licealnym korzysta z e-papierosów, pali je także co dwudziesty dorosły Amerykanin.

Przeczytaj także: Plaga e-papierosów wśród młodzieży. "To będzie problem zdrowotny tej dekady" ---->

Na otarcie łez badacze z AHA dodają, że nie ma dowodów na to by e-papierosy kogokolwiek zabiły, choć 4,2 e-palaczy uczestniczących w badaniu miało zawał. 

Opublikowane w ubiegłym roku przez Public Health England badanie pokazało, że około 44% palaczy jest przekonanych, że e-papierosy są tak samo niebezpieczne jak te tradycyjne.

Jednocześnie autorzy badania przekonywali, że nie jest to prawda i te elektroniczne mimo wszystko są 95% mniej ryzykowne.