Szacuje się, że każdego roku na świecie powstaje 1,81 tryliona nowych zdjęć. Daje to 57 tys. zdjęć na sekundę. Żadna wcześniejsza epoka w historii ludzkości nie miała tak dokładnej dokumentacji życia codziennego na świecie. Trudno uwierzyć, że od wynalezienia fotografii mijają dopiero 184 lata.

Kiedy zostało wykonane pierwsze zdjęcie w historii?

W 1837 roku Joseph Nicèphore Nièpce i Louis Daguerre opracowali technikę dagerotypii, która dała początek fotografii jaką znamy dziś. Rok później wynalazek został opatentowany. Następnie kupił go rząd Francji, by przekazać go w prezencie całemu światu. Miało to miejsce 19 sierpnia 1839 roku.

Ale dagerotyp nie był pierwszą trwałą fotografią. W 1826 roku Nièpce uwiecznił w procesie heliografii obraz znany jako „Widok z okna w Le Gras". Dagerotypia była jednak o wiele praktyczniejszym narzędziem i dlatego to ją uważa się za symboliczne narodziny fotografii.

Niecałe dwa wieki później fotografia stała się dobrem powszechnym i niemal każdy dokłada do niej swoją cegiełkę. Internet jako najbardziej demokratyczne medium rzucił wyzwanie zawodowym fotografom, zestawiając ich prace z milionami amatorskich zdjęć publikowanych w sieci natychmiast po zrobieniu.

Światowy Dzień Fotografii

Kolejny Światowy Dzień Fotografii już 19 sierpnia. Jako redakcja „National Geographic Polska" nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie podejmowali tematów związanych z fotografią. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie, gdzie regularnie publikujemy zdjęcia fotografów i fotografek współpracujących z „National Geographic Polska". Rozmowy z autorami zdjęć możecie też znaleźć w zakładce Fotografia w naszym serwisie. 

– Fotografowie, z którymi współpracujemy, potrafią w niezwykły sposób wydobyć piękno naszej planety. Patrzą na świat w sposób niestereotypowy z nieoczywistej perspektywy – mówi Teresa Tuleja, fotoedytorka i opiekunka artystyczna kanału @NatGeoPL na Instagramie. – Wierzymy, że fotografia staje się sztuką ponadczasową nie dlatego, że została wydrukowana na papierze. Liczy się wyłącznie chwila uchwycona w kadrze. Takimi momentami chcemy dzielić się z naszymi odbiorcami nie tylko co miesiąc, ale codziennie – dodaje.

Gorąco zapraszamy do śledzenia i komentowania zdjęć naszych fotografów na @natgeopl oraz instagram.com/natgeopl

Amatorów fotografii zapraszamy także do śledzenia kolejnych edycji Wielkiego Konkursu Geograficznego National Geographic Polska. Tegoroczne wydanie konkursu rusza już niebawem.