Dzień Dziecka jest obchodzony niemal na całym świecie od 1955 r. Co prawda nie we wszystkich krajach dzieciaki mogą cieszyć się beztroskim dzieciństwem, ale 1 czerwca to wyjątkowa data i wtedy każde dziecko – duże i małe – powinno mieć na twarzy duży uśmiech.

Dzień Dziecka na świecie

Pomimo tego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat staliśmy się globalną wioską, pewne różnice w społeczeństwie nadal są mocno wyraźne. Widać je zwłaszcza między rozwiniętymi krajami europejskimi a państwami w Afryce czy Azji, które dopiero się rozwijają. Warto jednak zauważyć, że zdjęcia przedstawiające dzieci żyjące w skrajnym ubóstwie nie zawsze są odzwierciedleniem rzeczywistości. Często to tylko wycinek prawdy, mający działać na nasze sumienie i wyobraźnię. Podobne obrazki przynoszą więcej szkody niż korzyści, utrwalając stereotypy, a tym samym pogłębiając podziały na świecie.

To, co w Europie uchodzi za szczęśliwe dzieciństwo, na innych kontynentach może być odebrane zupełnie inaczej. Dzieci mają bardzo bogatą wyobraźnię i do szczęścia nie potrzeba im mnóstwa elektronicznych zabawek czy najdroższych słodyczy. To oczywiście nie zmienia faktu, że dzieci na całym świecie mają swoje ulubione słodkie przekąski. Najważniejsze jest jednak poczucie bezpieczeństwa, bycie kochanym oraz przestrzeń do zabawy i popełniania błędów.

Przepis na szczęśliwe dzieciństwo. Czego potrzebują dzieci?

Dzień Dziecka na świecie przybiera różne formy, bo dzieci są różne, o czym przypomina galeria na górze artykułu. Różnimy się nie tylko urodą czy odcieniem skóry, ale też codziennymi obowiązkami i ulubionymi zabawami – często jest to determinowane przez miejsce, w którym przychodzimy na świat.

1 czerwca, czyli Dzień Dziecka może być świetną okazją do porozmawiania z pociechami o tym, jak wygląda życie ich rówieśników w innych krajach. Kto wie, może w ten sposób rodzicom uda się zaszczepić w dzieciach jeszcze większą ciekawość świata i pasję do podróży. W rozwijaniu tych zainteresowań na pewno pomogą książki dla małych podróżników i nie tylko.

Dzień Dziecka dla najmłodszych z uchodźczych rodzin

Bez pokoju nie ma szczęśliwego dzieciństwa. Niestety, wojna dotyka miliony dzieci na całym świecie. Od kilku miesięcy w Europie najgłośniej jest oczywiście o wojnie w Ukrainie. Najmłodsi uchodźcy uciekają z rodzicami z ojczyzny przed rosyjską inwazją. Wojna toczy się też w innych miejscach na świecie. I są to nie tylko wymieniane najczęściej Syria czy Afganistan, ale też między innymi Mozambik. W Afryce i Azji toczy się wiele krwawych konfliktów wewnętrznych.

Część rodzin z miejsc dotkniętych konfliktami zbrojnymi znalazła schronienie w Polsce. Najwięcej jest ich w dużych miastach. Każdy z nas może przyczynić się do tego, aby zbliżający się Dzień Dziecka dla maluchów uciekających przed wojną był możliwe najbardziej szczęśliwy. Uchodźcom, nie tylko z Ukrainy, pomocy udzielają liczne grupy wolontariackie czy wspólnoty wyznaniowe. Chętni organizują się też w grupach na Facebooku.

Szukasz pomysłu na prezent na Dzień Dziecka dla swoich pociech? Dzień Dziecka wypada niedługo przed wakacjami. Może warto wybrać gadżet, który będzie też praktyczny i przyda się podczas letnich podróży? Sprawdź nasze propozycje.