Jak uspokoić psa? To pytanie codziennie zadają sobie właściciele czworonogów na całym świecie.Niezależnie od wieku czy rasy swoich pupili. Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale jego energiczna natura może być czasem problematyczna. Na przykład podczas jazdy samochodem czy pociągiem. W samolotach zwierzęta podróżują w specjalnie przeznaczonym miejscu.

Niezależnie od okoliczności, takich jak burza za oknem, wizyta gości czy wspomniana podróż, uspokajanie psa może być trudne. Na przestrzeni lat miłośnicy czterech łap wypracowali jednak pewne techniki, które są zazwyczaj pomocne. Utrzymanie psa w spokoju może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, możesz pomóc swojemu psu prowadzić szczęśliwe, zdrowe i wolne od stresu życie.

Jak uspokoić psa na co dzień?

Stwórz spokojne środowisko dla swojego psa. Zapewnij mu wygodne posłanie, najlepiej mobilne. Niech to będzie wyznaczone miejsce, do którego pies może się udać, aby czuć się bezpiecznie. To może okazać się pomocne na przykład podczas wspólnych wyjazdów na wakacje. Na widok znanego koca czy pledziku pies powinien poczuć się spokojniej i bezpieczniej.

Pamiętaj o tym, aby nagradzać psa za spokojne zachowanie smakołykami, pochwałami lub głaskaniem. Na przykład, jeśli twój pies zachowuje spokój podczas burzy, daj mu smakołyk lub przytul go, aby wzmocnić pozytywne zachowanie.

Jak uspokoić podekscytowanego psa?

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. I to tyczy się nie tylko ludzi, ale też naszych czworonogów. Psy potrzebują aktywności, aby uwolnić nagromadzoną energię, zmniejszyć stres oraz zachować zdrowie. Spacer ze zwierzakiem lub zabawa przez około 30 minut pozwoli mu się zrelaksować i „wybiegać”. To dotyczy szczególnie większych psów. Rasy typu husky czy dog niemiecki będą miały znacznie większe pokłady energii do spożytkowania niż na przykład jamniki lub ratlerki.

Jeśli twój pies doświadcza chronicznego niepokoju, możesz porozmawiać z lekarzem weterynarii o stosowaniu uspokajających suplementów. Suplementy te mogą pomóc zmniejszyć niepokój i wspierać relaksację, nie powodując niepożądanych skutków ubocznych. Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed podaniem psu jakichkolwiek suplementów lub leków.

Jak uspokoić psa w sylwestra?

Sylwester to stresujący wieczór dla wielu psów. Wybuchające fajerwerki mogą wzbudzać w naszych czworonogach niepokój i strach. Oto kilka wskazówek, które pomogą uspokoić psa:

  • Stwórz wyznaczoną przestrzeń dla swojego psa, w której będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Może to być wygodne łóżko lub cichy pokój.
  • Zapewnij swojemu psu jego ulubione zabawki i smakołyki, aby pomóc mu się rozproszyć i zająć czymś podczas wystrzałów petard.
  • Twój pies może czuć się bardziej zrelaksowany, jeśli zostaniesz z nim tego wieczoru. Pociesz go swoją obecnością i zapewnij delikatne wsparcie.
  • Jeśli lęk twojego psa jest poważny, możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie innych możliwości uspokojenia.

Jak uspokoić psa w sylwestra? / fot. Jena Ardell/Getty Images

Pamiętaj, aby w sylwestra uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość dla swojego psa.

Jak uspokoić psa podczas burzy?

Podobne zasady możesz zastosować także, aby uspokoić psa podczas burzy. Przede wszystkim jednak zachowaj spokój. Psy potrafią wyczuć nasze uczucia. Jeśli będziesz zrelaksowany, twój pies będzie bardziej skłonny zachować spokój. Warto też rozważyć zasłonięcie zasłon i firanek. Dodatkowo możesz włączyć telewizor lub radio, aby zamaskować odgłosy grzmotów.

Jak uspokoić psa w samochodzie?

Wspólne podróże z psem mogą być utrapieniem. Zwłaszcza w samochodzie, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu psa, warto aby autem jechały przynajmniej dwie osoby: kierowca i opiekun zwierzaka.

Te wskazówki pomogą uspokoić psa w samochodzie i sprawić, że podróż minie szybko:

  • Zabierz do samochodu ulubioną zabawkę lub koc psa.
  • Upewnij się, że samochód jest dobrze wentylowany i nie jest w nim za gorąco lub duszno.
  • Staraj się robić częste postoje, aby pies mógł się załatwić i pobiegać.
  • Nagradzaj psa pochwałami, gdy jest spokojny.

Jak uspokoić psa? / fot. Catherine Falls Commercials/Getty Images

Osoby podróżujące z pupilami na pewno zainteresuje, jak wyrobić paszport dla psa.

Jak uspokoić psa, żeby nie szczekał

Upewnij się, że twój pies ma wiele okazji do spalania energii, na przykład aportując lub spacerując. Naucz go komendy „cicho”, aby nauczył się przestawać szczekać, gdy zostanie o to poproszony. Im wcześniej zaczniesz uczyć swojego psa, tym lepiej. Możesz też spróbować odwrócić uwagę psa zabawką lub smakołykiem.

Ponoć nie ma beznadziejnych przypadków. Tymi najtrudniejszymi zajmują się behawioryści oraz trenerzy psów. Specjaliści w tym zakresie pracują w większości dużych miast w Polsce.

Nawet najgroźniejsze psy na świecie da się wychować. Nie wszystkie czworonogi wyglądają na agresywne, ale ich usposobienie może być problematyczne. Za najbardziej agresywne psy świata uchodzą pitbulle. Skąd wzięło się u nich takie nastawienie? Można to wytłumaczyć tym, że od pokoleń był hodowane jako zwierzęta myśliwskie.

To warto wiedzieć o psach

Zakup czy adopcja psa to poważna decyzja. W ostatnich latach nasza świadomość dotycząca opieki i wychowania czworonogów przeniosła się na zdecydowanie wyższy poziom. Coraz częściej psiaki mieszkają nie w budach, a w domach. Najczęściej mają tam swoje posłania.

Kwestia żywienia zwierząt domowych niezmiennie wzbudza wiele kontrowersji. Według niedawnych badań, karmimy nasze psy w bardzo niezdrowy sposób. Jednym z największych zagrożeń, zarówno dla czworonogów, jak i właścicieli, może być podawanie surowego mięsa. Analiza 31 próbek wykazała bakterie na poziomie znacznie przekraczającym normy europejskie.

Nie wszyscy wiedzą też, po co psu wąsy. Tymczasem wibrysy pełnią ważne funkcje w ich życiu. To istotne narzędzie, które jest odpowiedzialne za odbieranie sygnałów z otoczenia oraz rozpoznawanie bodźców dotykowych.

Co jakiś czas psiarze zastanawiają się, która rasa jest najmądrzejsza. W testach przygotowanych przez naukowczynie z Uniwersytetu w Helsinkach dotychczasowy zwycięzca – border collie – znalazł się na drugim miejscu. Wyprzedził go owczarek belgijski. Dzięki swojej inteligencji owczarki belgijskie często są wykorzystywane w służbach mundurowych.