Pochodząca z Ameryki Południowej ropucha olbrzymia, czyli aga (Rhinella marina) – jak sama nazwa wskazuje – osiąga duże rozmiary. Jej długość ciała wynosi najczęściej do 26 cm, zaś waga do 2,5 kg. Jednak okazy tej wielkości są rzadkie. Największy znaleziony do tej pory osobnik ważył 2,65 kg. Długość jego ciała wynosiła 38 cm.

Teraz ten rekord może zostać pobity. Strażnicy przyrody z Parku Narodowego Conway w Australii znaleźli wyjątkowo wielką ropuchę obok szlaku Conway Circuit. – Nazwaliśmy ją Toadzilla, czyli ropucha-Godzilla – opowiada strażniczka Kylee Gray.

Rekordowo duża ropucha z Australii

Ten konkretny osobnik ważył aż 3,7 kg. Był sześć razy większy niż przeciętna ropucha. – Nie mogłam uwierzyć, jaka była duża i ciężka. Wyglądała jak piłka futbolowa z nogami – mówi Kylee Gray. – Ze względu na rozmiary uważamy, że to samica.

 – Ropucha tej wielkości zje wszystko, co zmieści się w jej paszczy. Owady, gady, małe ssaki – wylicza strażniczka. Zwierzęta te są uznawane za szkodniki. Dlatego Toadzilla została złapana i poddana eutanazji. – Muzeum Queensland jest zainteresowane spreparowaniem tego okazu. Może to być największa ropucha olbrzymia w historii – dodaje Kylee Gray.

Ciekawostki o ropuchach olbrzymich

Poniżej przedstawiamy garść informacji o tych ogromnych płazach:

  • Ropuchy olbrzymie zostały sprowadzone do Queensland w 1935 roku w celu zwalczania chrząszcza trzcinowego (Dermolepida albohirtum). Obecnie żyją ich tam setki milionów;
  • Ponieważ są jadowite, stanowią śmiertelne zagrożenie dla innych zwierząt. Ich skóra jest toksyczna, zawiera tzw. bufotoksynę. Ropuchy doprowadziły do lokalnego wyginięcia niektórych australijskich drapieżników;
  • Rywalizują z rodzimymi gatunkami o siedliska i żywność. Nie mają naturalnych wrogów;
  • W 1999 r. zostały uznane za jedno z największych zagrożeń dla australijskiej przyrody;
  • Samice ropuchy olbrzymiej mogą wyprodukować do 30 tys. jaj w sezonie lęgowym;
  • Chociaż żywią się głównie owadami, polują również na małe kręgowce. Spożywają zarówno żywy, jak i martwy pokarm.
  • Na wolności żyją do 15 lat, w niewoli mogą osiągać znacznie bardziej zaawansowany wiek. Jeden z osobników przeżył 35 lat.

Największe płazy na Ziemi

Choć ropucha olbrzymia ma imponujące rozmiary, nie jest to jednak największy płaz. Daleko jej do prawdziwych rekordzistów wśród płazów. Największym żyjącym dziś przedstawicielem tej gromady zwierząt jest mierząca 1,8 m długości salamandra olbrzymia chińska (Andrias davidianus). Osiąga ona masę ponad 60 kilogramów. Jest to gatunek krytycznie zagrożony. Jego populacja znacząco maleje począwszy od lat 50. XX wieku.

Salamandry to jednak płazy ogoniaste. Wśród płazów bezogonowych rekordzistą jest afrykański goliat płochliwy (Conraua goliath). Mierzy on 32 cm długości i waży do 3,25 kg. Występuje w Kamerunie i Gwinei Równikowej. W naturalnym środowisku osiąga wiek do 15 lat.

W przeszłości na Ziemi żyły naprawdę ogromne płazy. Mastodonzaury osiągały około 6 metrów długości, z czego na samą czaszkę przypadało 1,25 m. Występowały w triasie, 235–230 mln lat temu, na terenie obecnej Europy. Z kolei Metoposaurus algarvensis miał ponad dwa metry długości i ważył 100 kg. Jego głowa była szeroka i płaska. Kształtem przypominała deskę klozetową.

Źródło: Queensland Department of Environment and Science.