Iniskim Umaapi znajduje się w prowincji Alberta. Powstało na szycie trawiastego wzgórza, z którego rozpościera się widok na dziewiczą prerię wzdłuż rzeki Bow. W centralnym miejscu konstrukcji znajduje się kamienny kopiec o średnicy 9 metrów. Otacza go okrąg o szerokości 27 metrów, połączony z kopcem 28 „promieniami” także wykonanymi z kamieni.

Tajemnice Iniskim Umaapi

Europejscy koloniści nazwali kamienny krąg Majorville Medicine Wheel, od urzędu pocztowego i sklepu wielobranżowego w Majorville, które kiedyś znajdowały się w pobliżu. Osadnicy mówią, że to po prostu koła medyczne, ponieważ przypominają koła wozu i są uważane przez rdzennych mieszkańców za święte miejsca. Wielu z nich nadal odwiedza Iniskim Umaapi, aby modlić się i składać ofiary. Badania wskazują, że dawniej ofiarami były dobra materialne, na przykład sukna i tytoń.

Podobne koła medyczne są rozsianie nie tylko po Kanadzie. Można je znaleźć również na północy Stanów Zjednoczonych, w Montanie i Wyoming. Iniskim Umaapi jest jednak najbardziej znany, a to dlatego, że jest najstarszą znaną na świecie konstrukcją tego typu. Naukowcy szacują, że liczy ponad 5 tysięcy lat – mniej więcej w tym samym czasie trwała pierwsza faza budowy Stonehenge. Kręgi są od siebie oddalone o tysiące kilometrów, mimo to łączy je pochodzenie i nie do końca znane pierwotne zastosowanie. Gordon R. Freeman – emerytowany profesor z Uniwersytetu Alberty – mówi nawet, że Iniskim Umaapi jest „kanadyjskim Stonehenge”.

Kamienny kopiec różni się jednak tym, że nie jest tak popularną atrakcją, przez co niełatwo do niego trafić. Na miejsce prowadzi labirynt wyboistych, gruntowych dróg. O pomoc najlepiej poprosić rdzennych przewodników z pobliskiego Parku Historycznego Blackfoot Crossing. Dobrze mieć też ze sobą symboliczną ofiarę, przykładowo kawałek chleba.

Odpowiednik Stonehenge w Kanadzie

Profesor Freeman przekonuje, że medyczne koło w Albercie pierwotnie było częścią ogromnej, otwartej świątyni poświęconej słońcu. Krąg miał służyć jako kalendarz. Wyznaczał też zmieniające się pory roku oraz fazy księżyca. Naukowiec spędził wiele lat, badając Iniskim Umaapi. Obserwował i fotografował konstrukcję o różnych porach roku, zarówno o wschodzie, jak i o zachodzie słońca.

Nie wszyscy archeolodzy podzielają jednak opinie Freemana. Potomkowie rdzennych ludów również mają swoje wytłumaczenie. Dla nich koło medyczne jest święte. Reprezentuje wiele rzeczy, w tym cztery główne kierunki, cztery lekarstwa i cztery ludzkie potrzeby.

– To miejsce uzdrowienia. Tam zdobyłam potrzebną odwagę i siłę – mówi Laura Sitting Eagle (z ang. Siedzący Orzeł) w rozmowie z dziennikarzami BBC Travel.

Naukowcy zastanawiają się nie tylko nad zastosowaniem Iniskim Umaapi. Niewiadome jest także, kto dokładnie zbudował tajemnicze kręgi. To mogli być przodkowie mieszkających tu od lat Czarnych Stóp lub innych rdzennych plemion. Być może tak jak w przypadku Stonehenge nigdy nie poznamy całej prawdy o tym miejscu. Wszyscy, którzy odwiedzają Iniskim Umaapi, zgadzają się jednak, że czuć tu przenikliwą moc i energię.

Źródło: BBC Travel