Każdy przedstawiciel królestwa fauny wykazuje inne zachowania, które są uzależnione przede wszystkim od specyfiki środowiska, w którym przyszło mu żyć. Jak dotąd, naukowcom udało się odkryć 1,9 mld gatunków zwierząt i roślin bytujących na naszej planecie. Dużo? Otóż niekoniecznie.

Badacze z Uniwersytetu Yale nie mają wątpliwości, że nieodkrytych przedstawicieli świata fauny i flory jest wielokrotnie więcej. Mało tego, wiele z nich wyginie, zanim uda nam się je poznać. To oznacza, że przyroda nigdy nie przestanie zaskakiwać człowieka, tym bardziej, że wciąż niewiele wiemy na temat już odkrytych okazów. 

Ciekawostki o zwierzętach egzotycznych

Ze względu na naturalne środowisko, w którym żyją, zwierzęta egzotyczne pozostają dla nas największą zagadką. To sprawia, że każdy ich zwyczaj, który uda nam się poznać, stanowi nie lada nowinę. Poniżej wymieniamy najbardziej interesujące ciekawostki ze świata zwierząt egzotycznych.

Urodzony zabójca

Orki są najskuteczniejszymi myśliwymi w królestwie zwierząt. W swoim naturalnym środowisku nie mają wrogów, a dzięki wielkiej sile i niebywałej inteligencji potrafią upolować każdą ofiarę. Ich łupem padają nie tylko pingwiny, morsy, żółwie morskie czy rekiny, ale także wieloryby. Jak to możliwe, że orki są w stanie zabić tak duże zwierzę? To zasługa sprytnej strategii - gdy namierzą ofiarę, odgryzają jej język i czekają, aż się wykrwawi.

Nie tylko człowiek łowi ryby za pomocą sieci

Dzięki obserwacji życia humbaków, naukowcy dowiedzieli się, że te fiszbinowce polują... zastawiając sieci. Jak to możliwe? Jeden lub dwa osobniki poruszają się po obwodzie okręgu, wypuszczając z siebie bąbelki. Te tworzą tzw. sieć bąbelkową, która wypływa na powierzchnię, a po drodze zgarnia ławicę ryb

Zagraj z szympansem

"Papier, nożyce i kamień" to jedna z najprostszych gier. Nie ulega jednak wątpliwość, że pojęcie jej zasad wymaga posłużenia się myśleniem logicznym, jak i abstrakcyjnym. Człowiek poradzi sobie z tym bez trudu, ale zwierzę? Otóż, tak. Szympansy są w stanie opanować tę grę na poziomie 4-letniego dziecka.

Chłopiec czy dziewczynka?

Okazuje się, że płeć krokodyli jest uzależniona od temperatury, w jakiej znajdowały się złożone jaja.  W niższej temperaturze wykluwają się samice, a w wyższej - samce.

Sprytne żerowanie

Obserwując żyrafę podczas posiłku, łatwo można zauważyć, że te ogromne zwierzęta niezbyt długo pożywiają się przy jednym drzewie. Nie, nie wynika to z ich wybredności. To raczej przemyślana strategia. Drzewa wcale nie chcą być zjadane, więc wykształciły szereg mechanizmów chroniących je przed roślinożercami. Jednym z nich jest wydzielanie gorzkiej taniny, której zapach dociera do kolejnych drzew niczym sygnał alarmowy. Właśnie dlatego, żyrafy żerują pod wiatr i przechodzą do kolejnego drzewa, nim dotrze do niego sygnał ostrzegawczy.

Ciekawostki o zwierzętach domowych

Wielu z nas zwierzęta domowe towarzyszą na co dzień. Właścicielom sympatycznych psów, kotów i innych pupili najczęściej wydaje się, że znają swoich ulubieńców jak samych siebie. Tymczasem okazuje się, że zwierzaki domowe wciąż skrywają wiele zagadek. Niektóre ich zachowania wydają nam się dziwne, inne - śmieszne. Trzeba jednak wiedzieć, że każde z nich ma zarówno przyczynę, jak i cel.

Koty są niezwykle pamiętliwymi zwierzakami

Mówi się, że na przyjaźń kota trzeba sobie zasłużyć. Nic dziwnego, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że te sympatyczne futrzaki są obdarzone świetną pamięcią. Podczas gdy pamięć psa trwa najczęściej najwyżej 5 minut, kot potrafi zapamiętać nawet do 16 godzin. Pod tym względem, jego wyższość muszą uznać nawet człekokształtne. 

Nos jak linie papilarne

Człowieka można zidentyfikować po wielu indywidualnych cechach. Trzeba jednak wiedzieć, że nie mamy monopolu na unikatowość. Najbardziej charakterystyczną cechą kotów jest nos. Naukowcy nie mają wątpliwości, że nie ma dwóch identycznych kocich nosków. Ta sama cecha dotyczy także psów.

Świetny wzrok, z jednym małym "ale"

Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że koty są obdarzone dobrym wzrokiem. Do widzenia wystarczy im 1/6 światła, którego potrzebuje oko człowieka. Widzą w znacznie szerszym polu i mogą dostrzegać nawet promienie UV. Okazuje się jednak, że koty nie są w stanie zobaczyć tego, co znajduje się poniżej linii ich nosa.

Śnią zupełnie jak ludzie

Chyba każdy właściciel psa był świadkiem "nocnych biegów" swojego czworonoga. Wszelkie ruchy i poszczekiwanie świadczą o tym, że psiak śni. Naukowcy udowodnili, że psy i ludzie mają identyczną fazę snu REM.

Kolorowy świat w oczach psa

Jeszcze nie tak dawno temu powszechne było twierdzenie, że psy nie widzą kolorów. Nie jest to prawdą, choć należy podkreślić, że barwy, które rejestruje wzrok czworonoga, są znacznie mniej intensywne niż te same kolory widziane przez ludzkie oko. Między bajki można też włożyć teorię, według której psy nie widzą obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora. Jeżeli urządzenie odświeża obraz w częstotliwości przynajmniej 75 Hz, psy widzą płynnie.

Trzy powieki

Nie każdy wie, że natura obdarzyła psy trzema powiekami. Ta ostatnia pomaga utrzymać wilgoć oka i chroni je przed czynnikami zewnętrznymi.

Specyficzne wymagania żywieniowe

Często zapominamy, że natura "skonstruowała" organizm psa inaczej niż ludzki. To oznacza, że nie wszystko, co sami jemy, możemy podawać psom. Naszym pupilom najbardziej szkodzą winogrona i rodzynki. Nawet niewielka ilość takiego przysmaku może doprowadzić u nich do wystąpienia niewydolności nerek. Z kolei pestki jabłek i gruszek (ze względu na zawartość arsenu) mogą być dla nich śmiertelne.

Przyjaciel na całe życie

Szukasz zwierzęcia, które będzie ci towarzyszyć aż do późnej starości? Żółw nie jest jedynym wyborem. Duże papugi (m.in. kakadu i ary) mogą żyć dłużej niż 70 lat.

Ulubieniec Amerykanów

Jakie jest najpopularniejsze zwierzę domowe w USA? Pies? A może kot? Otóż nie. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych najbardziej cenią sobie towarzystwo rybek akwariowych.