W piątek 11 listopada w mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać zdjęcia przedstawiające graffiti namalowane na zniszczonych budynkach w ukraińskiej Borodziance. Internauci zwracali uwagę na to, że ich styl przypomina murale słynnego Banksy’ego.

Tego samego dnia artysta uliczny opublikował na swoim Instagramie zdjęcia, na których widać gimnastyczkę, która stoi na rękach na gruzach zniszczonego przez rosyjskie wojska budynku. W opisie czytamy tylko „Borodyanka, Ukraine”.

Banksy przyznał, że to on jest autorem graffiti w Borodziance

Borodzianka to osiedle typu miejskiego w obwodzie kijowskim, położone 30 km na północny zachód, które przed wojną zamieszkiwało nieco ponad 13 tysięcy osób. Po wybuchu wojny zostało zbombardowane przez siły rosyjskie, a ok. 90% mieszkańców uciekło.

Zginęło co najmniej 200 osób, ale nieznana jest dokładna liczba ofiar. 26 marca 2022 roku rosyjscy żołnierze zaczęli wycofywać się z regionu, zostawiając po sobie miny w całym mieście. 1 kwietnia Ukraińcy wrócili do swoich domów, ale wiele z nich zostało zniszczonych i splądrowanych.

Graffiti przedstawiające gimnastyczkę stojącą na rękach / fot. Oleg Pereverzev/NurPhoto/Getty Images

Artysta, który od początku swojej kariery pozostaje anonimowy, potwierdził na łamach „The Art Newspaper”, że to on stworzył ten mural. Banksy’emu przypisuje się łącznie stworzenie już siedmiu murali w kraju, który od 24 lutego jest ogarnięty wojną wypowiedzianą przez prezydenta Rosji.

Anonimowy artysta mógł stworzyć w Ukrainie już co najmniej siedem dzieł

Inne graffiti przedstawia małego chłopca, który rzutem powala dorosłego mężczyznę. Obaj ubrani są w stroje do judo lub karate. Putin został przed laty honorowo odznaczony czarnym pasem przez World Taekwondo, ale ta decyzja w tym roku została cofnięta. Sam twórca nie odniósł się tego tego malowidła i jego symboliki.

Nowy mural Banksy'ego / fot. Oleg Pereverzev/NurPhoto/Getty Images

W Ukrainie pojawił się również mural dziewczynki w masce gazowej z gaśnicą. Znajdował się na kolejnym zniszczonym budynku. Nastolatka wygląda, jakby dopiero co wyszła z łazienki. Na głowie ma wałki kręcenia loków, a ubrana jest w szlafrok. Spogląda w stronę wybitego okna, przez które widać dom w ruinie. Dom, jakich w Ukrainie jest teraz wiele, tak samo jak dużo jest osób, które machina wojenna Putina wyrwała ze zwykłej codzienności.

Charakterystyczny mural pojawił się również w Irpieniu. Widoczna na nim gimnastyczka stoi na jednej nodze na sporej dziurze w ścianie, a w ręku trzyma szarfę. To, co przykuwa uwagę, to kołnierz ortopedyczny widoczny na jej szyi.

Gimnastyczka z kołnierzem ortopedycznym / fot. Oleg Pereverzev/NurPhoto/Getty Images

Kim jest Banksy?

Banksy jest brytyjskim artystą, który specjalizuje się w sztuce ulicznej. Od początku swojej kariery pozostaje anonimowy. Według nieoficjalnych informacji może nazywać się Robert Banks, Robin Gunningham lub Robin Banksy. Jego prace pojawiały się już na całym świecie. M.in. w Betlejem, gdzie twórca namalował gołębicę w kamizelce kuloodpornej. Artysta chciał w ten sposób zwrócić uwagę świata na konflikt pomiędzy Palestyną a Izraelem, w którym cierpią często niewinni ludzie.

Przekaz dzieł Banksy’ego jest zazwyczaj antywojenny, pacyfistyczny lub antykapitalistyczny. Ich symbolika jest dosłowna, minimalistyczna i bardzo emocjonalna. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, które prace stworzył Banksy, ponieważ nie do wszystkich się przyznał.

Źródło: CNN.