O pięknie tego regionu, w wierszu „Wisła", rozpisywał się sam Władysław Broniewski - jeden z największych poetów XX wieku, który urodził się w Płocku i znaczną część swojego życia związał z Mazowszem. Współczesne Mazowsze jest regionem o dwóch obliczach, gdzie nowoczesność i metropolitarny klimat spotyka się z historią i tradycją. Nie brakuje tam także urokliwych zakątków, gdzie człowiek musi ukorzyć się w obliczu potęgi natury. 

Województwo mazowieckie: co warto zobaczyć?

Historyczne warownie kojarzą ci się z Małopolską i Dolnym Śląskiem? Słusznie, nie można jednak zapomnieć, że królewskie fortece i szlacheckie rezydencje są też jednym z atrybutów Mazowsza. Zamki w mazowieckim należą do tych obiektów, które bez dwóch zdań warto umieścić w planie wycieczki.

Wymieniając największe atrakcje na Mazowszu, nie można pominąć tamtejszych muzeów. Wiele z nich traktuje o burzliwej historii i przypomina czasy, w których codziennością mieszkańców regionu była walka z okupantem. Należy jednak wspomnieć, że znajdziemy tam także wiele obiektów, których ekspozycja jest poświęcona życiu wybitnych osób, rozsławiających Polskę na całym świecie

Dla większości z nas, najpiękniejsze obszary przyrodnicze kryją się na Pomorzu i w południowej części Małopolski. Nie można jednak zapomnieć, że zachwycająca flora występuje także na Mazowszu.

Skoro o przyrodzie mowa, nie trzeba jechać na Mazury, by wypocząć nad brzegiem wielkiego jeziora. Piękne akweny znajdziemy też w mazowieckim.

Z czego słynie Mazowsze?

Bądźmy jednak szczerzy - tym, co w największym stopniu rozsławia Mazowsze, jest Warszawa. Każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić stolicę kraju. Oczywiście, nie jest to metropolia kalibru Paryża czy Londynu, ale miastu stołecznemu trudno odmówić uroku. Zwarta zabudowa kamieniczna kontrastująca z nowoczesnymi wieżowcami, miejsca pamiętające burzliwą historię XX wieku - to tylko kilka pozycji z długiej listy przykładów świadczących o atrakcyjności stolicy.

Warszawa

Skoro miasto stołeczne jest uznawane za najbardziej wyrazistą atrakcję Mazowsza, naszą wycieczkę rozpoczniemy właśnie w tym miejscu. Co warto zobaczyć w Warszawie? Plac Zamkowy, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Pałac w Wilanowie, Łazienki, a żeby poczuć klimat dawnej stolicy - Pragę. To ledwie początek długiej listy atrakcji warszawskich, na której powinny znaleźć się jeszcze tamtejsze muzea, placówki naukowo-oświatowe i wiele innych obiektów (nie wykreślając Pałacu Kultury i Nauki).

Żelazowa Wola

Ze stolicy przenosimy się do Żelazowej Woli. To niezwykle klimatyczne miejsce, gdzie możemy zwiedzić dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin, wybrać się na spacer alejkami niezwykle nastrojowego parku i odwiedzić kino, w którym wyświetlane są filmy przybliżające życie najsłynniejszego polskiego kompozytora. Cyklicznie odbywają się tam też Niedzielne Recitale Chopinowskie, podczas których można posłuchać muzyki najwybitniejszych polskich i światowych pianistów.

Twierdza Modlin

Potężna Twierdza Modlin spodoba się nie tylko miłośnikom historii. Ogromna fortyfikacja powstała na początku XIX wieku, z polecenia Napoleona Bonaparte. Obiekt można zwiedzać na własną rękę, ale zdecydowanie polecamy zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem, który w zajmujący sposób przybliży historię tej niezwykłej fortecy.

Góra Kalwaria

Nasz kolejny punkt to Góra Kalwaria. Podobnie jak Jerozolima, miasto zostało wzniesione na planie krzyża. Powstała z inicjatywy biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. W drugiej połowie XVII wieku kościelny, na miejscu, gdzie wcześniej mieściła się rycerska osada, dostojnik nakazał budowę miasta wzorowanego na największym ośrodku Ziemi Świętej. Do dziś zachował się tam oryginalny układ ulic „Nowej Jerozolimy", a także wiele kaplic i kościołów. To jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Następna polecana przez nas atrakcja mieści się w Sierpcu. Tamtejszy skansen rozciąga się na powierzchni 60 ha. Zgromadzono tam oryginalne wiejskie zabudowania z XIX i XX wieku oraz elementy wyposażenia domów i gospodarstw. Drzwi domów są otwarte, więc każdy zwiedzający może wejść do środka i na własne oczy przekonać się, jak kiedyś wyglądało życie na tych ziemiach.

Pałac w Starejwsi

Na Mazowszu nie brakuje ociekających przepychem rezydencji, a jedną z najwspanialszych jest zabytkowy pałac w Starejwsi. Neogotycki obiekt, wybudowany na polecenie rodu Radziwiłłów, pochodzi z XVI wieku. Jego niezwykły styl łączy elementy architektury rezydencjonalnej z atrybutami warowni obronnych. 

Kampinoski Park Narodowy

Nasza kolejna propozycja przypadnie do gustu miłośnikom dzikiej przyrody. Na terenie parku wytyczono setki kilometrów tras pieszych, rowerowych i konnych. Nie brakuje tam ścieżek dydaktycznych, nie tylko o charakterze przyrodniczym, ale także historycznym. 

Zamek Czersk

Zamki w mazowieckim stanowią jedną z największych atrakcji tego regionu. Wymieniając te, które obowiązkowo należy uwzględnić w planie wycieczki, nie można nie wziąć pod uwagę warowni w Czersku. Ruiny średniowiecznej siedziby książąt mazowieckich robią ogromne wrażenie. Na terenie zamku organizowane są pokazy rycerskie i rekonstrukcje średniowiecznych wydarzeń, co dodatkowo podnosi atrakcyjność tego miejsca

Jezioro Białe

Jeziora w mazowieckim nie dorównują mazurskim akwenom? Niekoniecznie, a najlepszym tego przykładem jest Jezioro Białe, rozciągające się w pobliżu wsi Lucień. Położone w malowniczej scenerii, jest oazą ciszy i spokoju. Świetnie poczują się tam osoby lubiące leniuchować na plaży, ale także wędkarze i nurkowie