Planowane na 2025 rok, pierwsze od 1972 roku lądowanie na Księżycu zyska wyjątkową, celebrycką oprawę. Wszystko za sprawą skafandra kosmicznego AxEMU. Pracują nad nim wspólnie inżynierowie prywatnej firmy kosmicznej Axiom Space oraz designerzy luksusowej marki Prada.

Modny jak astronauta Axiom Space

Skafander kosmiczny AxEMU, wedle zapowiedzi obu firm, ma zapewnić astronautom możliwość eksploracji kosmosu, łącząc sprawdzone technologie NASA z nowoczesnym designem. Oparte będą na sprawdzonej konstrukcji skafandra kosmicznego NASA Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU). Mają jednak zapewnić astronautom lepszą ochronę przed warunkami środowiskowymi i elastyczność niezbędną do pracy w warunkach księżycowych. Jak przekonują twórcy, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii umożliwią szerszy zakres eksploracji powierzchni Księżyca niż kiedykolwiek wcześniej.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z Pradą nad skafandrem kosmicznym Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) – powiedział Michael Suffredini, dyrektor generalny Axiom Space. Wiedza techniczna Prady w zakresie surowców, technik produkcji i innowacyjnych koncepcji projektowych doda zaawansowane technologie, kluczowe w zapewnieniu nie tylko komfortu astronautów na powierzchni Księżyca. Liczy się również samopoczucie ludzi, astronautów pracujących na Księżycu.

Styl i funkcjonalność

Inżynierowie Prady mają współpracować z zespołem Axiom Space w trakcie całego procesu projektowania. Ich zadaniem będzie opracowanie rozwiązań materiałowych mających wspierać ochronę astronautów przed promieniowaniem kosmicznym.

– Właśnie rozszerzamy etos Prady. Włączamy się w potrzebę przygody, a naszym nowym horyzontem stała się przestrzeń kosmiczna – powiedział Lorenzo Bertelli, dyrektor marketingu Prada Group. – Jesteśmy zaszczyceni, mogąc być częścią historycznej misji z Axiom Space. Dekady prowadzonych przez nas eksperymentów, najnowocześniejszych technologii i know-how w zakresie projektowania, które zainicjowaliśmy w latach 90., gdy Luna Rossa walczyła o puchar Ameryki, zostaną teraz wykorzystane do projektu skafandra kosmicznego ery Artemis. To prawdziwe święto siły ludzkiej kreatywności i innowacji w rozwoju cywilizacji – dodał.

Ten niespodziewany ruch pokazuje, że założona siedem lat temu firma Axiom Space nie obawia się sięgać po nowatorskie rozwiązania. Przypomnijmy, że firma w ubiegłym roku zorganizowała pierwszą wyprawę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Kolejna misja miała miejsce w maju tego roku. W czwartej misji Axiom Space ma polecieć na ISS polski astronauta Sławosz Uznański. Firma ma również umowę z NASA na skonstruowanie własnych modułów orbitalnej stacji kosmicznej. Te mają początkowo być częścią ISS, ale zostaną odłączone przed planowaną deorbitacją stacji. Wówczas staną się zalążkiem prywatnej stacji orbitalnej Axiom Space.

Krótka historia kosmicznej mody

Co ciekawe, już nie pierwszy raz w historii firma odzieżowa projektuje skafander kosmiczny. Kontrakt na projekt skafandra kosmicznego dla misji Apollo wygrała firma Playtex, słynny w latach 50. i 60. ubiegłego wieku producent biustonoszy i pasów do pończoch. Biustonosz Cross Your Heart marki Playtex, wprowadzony na rynek w 1965 roku, był ikoną epoki. Aby poważniej prezentować się na rynku kosmicznym, Playtex powołał spółkę córkę o nazwie International Latex Company (ILC).

Skafandry Playtex/ILC działały znakomicie i stały się prawdziwymi symbolami kulturowymi. Neil Armstrong, pierwszy astronauta, który stanął na Księżycu w takim ubraniu, napisał w 1994 roku list z podziękowaniami do ludzi, którzy wykonali jego skafander. Wspominał w nim, że był odporny, wyjątkowy i dawał mu poczucie bezpieczeństwa. I wcale nie przeszkadzało mu, że część stroju była wykonana z dokładnie tego samego materiału, co pasy do pończoch i biustonosze.

Źródło: Axiom Suit – Axiom Space