W ostatni weekend lipca do Ziemi zbliżą się dwie ogromnych rozmiarów asteroidy. Pierwsza z nich, czyli 2016 CZ31, w piątek 29 lipca (a właściwie w nocy z piątku na sobotę). Ta będzie najbliżej naszej planety. Natomiast druga, nazywana 2013 CU83, przeleci obok Ziemie w sobotę 30 lipca.

Asteroidy zbliżą się do Ziemi. Kiedy miną naszą planetę?

2016 CZ31 przeleci w pobliżu Ziemi około 1 w nocy czasu polskiego. NASA szacuje jej prędkość na 55 618 km/godz. Astronomowie ustalili, że w najszerszym miejscu średnica asteroidy wynosi około 122 metry. To mniej więcej tyle samo, co wysokość 40-piętrowego wieżowca. Mimo, że jej prędkość i rozmiary robią wrażenie, nie mamy powodów do obaw. 2016 CZ31 ominie naszą planetę w odległości około 2 800 000 kilometrów, co odpowiada siedmiokrotności średniej odległości między Ziemią a Księżycem.

Według NASA odległość między naszą planetą a jej jedynym satelitą nie jest stała. Księżyc ma powoli zbliżać się do Ziemi. Jak bardzo? Tego dowiemy się po pomiarach zaplanowanych na styczeń 2028 r.

Grafika przedstawiająca asteroidę rozpadającą się pod wpływem grawitacji pobliskiego białego karła. / fot. Mark Garlick/Getty Images

2013 CU83 jest jeszcze większa. W najszerszym miejscu mierzy około 183 m. Minie jednak Ziemię znacznie dalej niż 2016 CZ31, bo w odległości około 6 960 000 km. Astronomowie szacują, że jej prędkość wyniesie 21 168 km/godz. Najbliżej Ziemi będzie o 01:37 w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego.

Obie asteroidy są o nieporównywalnie dalej od Ziemi niż 2022 NF, która 7 lipca minęła naszą planetę w odległości „zaledwie” 90 000 km. To około 23% średniej dystansu między Ziemią a Księżycem tamtego dnia.

Po co nam obrona planetarna?

Agencje kosmiczne na całym świecie monitorują tysiące obiektów, co jakiś czas zbliżających się do Ziemi. Istnieje bowiem niewielka szansa na to, że trajektoria asteroidy poruszającej się miliony kilometrów od naszej planety, ulegnie zmianie po zderzeniu z innym ciałem niebieskiem. To z kolei może potencjalnie doprowadzić do tego, że na jej drodze znajdzie się Ziemia.

Aby minimalizować ryzyko, prowadzone są działania w ramach tzw. obrony planetarnej. I tak na przykład celem bezzałogowej misji sondy kosmicznej Double Asteroid Redirection Test (DART) jest test technologii zapobiegających kolizji obiektów NEO z Ziemią. Są to planetoidy, komety i meteoroidy, których orbity przechodzą blisko orbity Ziemi.

Czy meteoryty i asteroidy to to samo?

Niekiedy słowa „meteoryt” i „asteroida” są używane wymiennie. Czy słusznie? To zależy od kontekstu, warto jednak znać różnicę. Asteroidy, nazywane też planetoidami, są mniejsze od planet. To stosunkowo niewielkie, skaliste ciała w Układzie Słonecznym. Tzw. główny pas asteroid znajduje się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Meteoryty to z kolei pozostałości meteoroidu, asteroidy lub komety, które w postaci ciała stałego dotarły do powierzchni Ziemi.