– Walka o prawa kobiet jest zawsze drogą przez mękę, a tym razem musieliśmy jeszcze zmagać się z pandemią. Dlatego teraz jestem tak bardzo szczęśliwa – mówiła kolegom dziennikarzom Ingrid  Beck, aktywistka i jedna z liderek kampanii, która od 30 lat próbowała wpłynąć na zmianę przepisów aborcyjnych (od 2015 roku pod hasłem#NiUnaMenos dołączono do niej postulaty dotyczące przemocy wobec kobiet).

Ustawa dopuszczając przerwanie cięży w pierwszych 14 tygodniach ciąży na początku miesiąca została przyjęta przez niższą izbę Parlamentu, teraz senat skierował ją do podpisu przez lewicowego prezydenta Alberto Fernándeza.

- Część naszego społeczeństwa to hipokryci odmawiający [kobietom] prawa do aborcji, tak jak kiedyś traktowali homoseksualistów – Fernández komentował przed głosowaniem. W jego opinii aborcja to po prostu „kwestia zdrowia publicznego”, a nie temat dla policji. 

fot. AP/Associated Press/East News

We wszystkich krajach, gdzie politycy odmawiają kobietom prawa do decydowania o własnym ciele, statystyki aborcyjnego podziemia są ponure. W Argentynie, od obalenia rządów wojska i powrocie demokracji w 1983 roku, w wyniku nielegalnie przeprowadzanych zabiegów przerywania ciąży zmarło ponad 3 tys. kobiet.

Argentyna jest kolejnym krajem Ameryki Łacińskiej dopuszczającym aborcję. W Gujanie zabieg ten jest legalny od 1995 roku, a w Urugwaju od 2012. Z kolei na Kubie praktyka ta jest legalna od 1965 roku. Podobnie dopuszczają aborcję lokalne przepisy w Mieście Meksyk i meksykańskim stanie Oaxaca.

W większości krajów regionu, jak np. Brazylii, aborcja dozwolona jest w bardzo ograniczonym zakresie, jak w przypadku ciąży w wyniku gwałtu czy zagrożeniu życia ciężarnej. W niektórych krajach, jak Republika Dominikany i Salwador zakazują aborcji całkowicie.

fot. AP/Associated Press/East News

Aktywistki w Kolumbii wniosły niedawno do trybunału konstytucyjnego wniosek o usunięcie aborcji z tamtejszego kodeksu karnego. Z kolei prowadzące kampanię pro choice w Chile mają nadzieję, że im pomóc może opracowywana właśnie nowa konstytucja. We wspomnianej Brazylii sąd najwyższy od 2018 roku zwleka z wydaniem wyroku w sprawie dekryminalizacji aborcji w pierwszych tygodniach ciąży.

​