Nie wymowny portret, nie natura w najdzikszej postaci, ale połączenie najpiękniejszej architektury z wysmakowanym spojrzeniem fotografa potrafi działać z siłą rażenia. Przekonali się o tym jurorzy konkursu Architectural Photography Awards. W tym roku zgłoszenia konkursowe wpłynęły z ponad 40 krajów.

Wśród finałowych prac, które powalczą o zwycięstwo znalazły się: zdjęcie norweskiego muzeum, które sprawia wrażenie jakby płynęło w kadrze, chiński wieżowiec ujęty w taki sposób, że wygląda jakby szybował czy duńska wieża widokowa uchwycona z lotu ptaka. To architektoniczne opowieści o proporcjach, symetrii i ładzie.

„Sportretowane” znalazły się jedne z najważniejszych dzieł architektury na świecie, w tym Generali Tower Zahy Hadid w Mediolanie czy zaprojektowany przez Thomasa Heatherwicka nowojorski Vessel.

Zwycięzców tegorocznej edycji Architectural Photography Awards poznamy w grudniu podczas World Architecture Festival and Awards w Amsterdamie. Nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach (m.in. fotografie wnętrz, zdjęcia wykonane na zewnątrz i te zrobione przy pomocy telefonu komórkowego). W czterech z sześciu kategorii głosy będą oddawać uczestnicy trzydniowego festiwalu. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez jury złożone z architektów i osób związanych z branżą.

W ubiegłym roku nagrodę główną odebrał  Paweł Paniczko za zdjęcie muzeum w zachodnim Bundie w Szanghaju.

Zobacz galerię wybranych zdjęć, które powalczą o nagrodę w Architectural Photography Awards 2019 >>>

Przyjemność patrzenia gwarantowana!

Źródło: cnn.com