Odnaleziona droga zbudowana została z kamieni rzecznych, które zostały sklejone zaprawą. Orientacja drogi rzymskiej wskazywała kierunek północ-południe i prawdopodobnie jest związana z siecią ulic rzymskiej osady Napoca. 

Niektóre rzymskie drogi są z nami do dziś

Według archeologa Cristiana Dima z Narodowego Muzeum Siedmiogrodu, drogi wykonywane przez Rzymian były użytkowane jeszcze przez długi czas po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Są miejsca, w których wykorzystywane są do dziś. Wiele z nich zachowało swój pierwotny wygląd przez ponad 2000 lat. 

Najczęściej rzymskie drogi możemy spotkać na obszarach wiejskich. W mieście trudniej o zachowanie ich w dobrym stanie, głównie przez ciągłe prace remontowe. 

Archeolodzy byli zaskoczeni tym, w jak dobrym stanie jest znaleziony fragment drogi. To kolejne potwierdzenie, że już w tamtych czasach budownictwo było na wysokim poziomie. Wcześniejsze analizy wykazały, że drogi rzymskie wciąż mają duży wpływ na nasze życie.

Jak to możliwe, że drogi przetrwały przez tyle czasu? 

Według rumuńskiego archeologa, rzymskie drogi przeszły próbę czasu, ponieważ były regularnie konserwowane i używane. Dodatkowo zaawansowana technologia wykorzystana przez Rzymian przy budowaniu dróg pomogła w zachowaniu ich w bardzo dobrym stanie przez długi czas. 

„Mieli wtedy dość zaawansowaną technologię. Wykonano dość solidną konstrukcję, z dużymi kamieniami u podstawy, następnie małymi kamieniami, a następnie dużymi płytami u góry, mniej lub bardziej przetworzonymi. Na mniejszą skalę konstrukcja ta bardzo przypomina to, co zachowało się do dziś w Pompejach” – wyjaśnił Cristian Dima.