Datong to miasto w północnych Chinach, które dziś jest ważnym ośrodkiem wydobycia węgla oraz przemysłu maszynowego i porcelanowego. Jego historia sięga nawet II wieku p.n.e., kiedy kraina została podbita przez państwo Zhao w Okresie Walczących Królestw. Obszar był wówczas znany ze względu na handel końmi.

Datong było bardzo ważnym ośrodkiem strategicznym w północnej części Chin

Po wielu konfliktach i wojnach pomiędzy chińskimi państwami, region ostatecznie znalazł się pod kontrolą dynastii Qin, a miasto nazwano Píngchéng. Region ten był niezwykle cenny dla starożytnych Chin ze względu na swoje strategiczne położenie geograficzne i bogactwo zasobów naturalnych.

Kraina leżąca na granicy z Mongolią była znakomitym punktem strategicznym w obronie kraju przed inwazjami z północy. Ponadto miasto leżało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, co przyczyniło się do znacznego rozwoju gospodarczego.

Największy rozwój miasta przypadał pod rządami dynastii Han. W okresie Tang, Datong stało się siedzibą prefektury Tang w Yunzhou. Władcy zbudowali wówczas słynną świątynię Guandi oraz świątynię Shanhua.

Dynastia Tang rządziła Chinami w latach 618–907 n.e. Historycy podkreślają, że była to epoka stabilności, rozwoju chińskiej kultury, nauki i sztuki oraz nawiązywania kontaktów dyplomatycznych i handlowych z innymi krajami Azji, takimi jak Japonia, Korea i Indie.

Archeolodzy odnaleźli cmentarzysko z czasów dynastii Tang

Chińscy archeolodzy, którzy prowadzili wykopaliska w miejscu prac budowlanych, odnaleźli duże cmentarzysko w centrum miasta. Według badaczy szczątki pochowanych tam ludzi pochodzą właśnie z okresu Tang. Naukowcy odkryli w sumie 58 małych i średnich grobowców szybowych. Co ciekawe, ten typ grobów był niezwykle popularny w Chinach w epoce brązu. W ten sposób zmarłych chowali przedstawiciele elity z dynastii Shang.

Naukowcy przyznają, że groby na terenie nekropolii w Datong nie są jednolite. Niektóre mają kształt prostokątów, a inne trapezu. Archeolodzy zauważyli również, że na dwóch mogiłach znajdują się kamienne epitafia, czyli napisy umieszczone na nagrobkach lub pomnikach, które upamiętniają zmarłych. Autorzy odkrycia poinformowali, że na jednym widoczna była data 810 r. n.e., a na drugim 795 r. n.e. Tabliczki były zdobione rzeźbami w kształcie pierścienia z dwunastoma symbolami zodiaku chińskiego.

Odkrycie rzuca nowe światło na kulturę i tradycję regionu

Podczas wykopalisk odnaleziono również ponad 300 różnych artefaktów. To między innymi garnki, dzbany i inne naczynia wykonane w stylu chińskim oraz zdobione lustra z brązu.

– To największa liczba grobowców z czasów dynastii Tang, które kiedykolwiek odnaleziono w Datong. Nasze odkrycie rzuca nowe światło na dzieje regionu oraz pozwala nam zrozumieć kulturę i zwyczaje pogrzebowe w prefekturze Yunzhou – mówi Hou Xiaogang z Instytutu Archeologii Shanxi, cytowany przez portal Heritage Daily.

Naukowcy mają nadzieję, że w kolejnych tygodniach uda im się więcej artefaktów, które pomogą zrozumieć historię regionu. Archeolodzy przyznali również, że planują dokładnie odczytać treść epitafiów, które znajdowały się na grobowcach.

Źródło: Heritage Daily