W tym artykule:

  1. Laser ujawnia obiekty ukryte pod ziemią
  2. Nowo odkryte obiekty ujawniają pewien wzór
  3. Czy Olmekowie doprowadzili do rozwoju cywilizacji Majów?
Reklama

W 2020 roku zespół archeologów pracujący pod kierunkiem antropologa Takeshiego Inomaty ogłosił, że na terenie meksykańskiego stanu Tabasco odkryto pozostałości budynku związanego z cywilizacją Majów. Centralnym punktem nowo odkrytego stanowiska jest wzniesiona z gliny i ziemi platforma, którą nazwano Aguada Fénix. Jej rozmiary sprawiają, że jest to jeden z największych zabytków Majów, jaki kiedykolwiek znaleziono.

Stanowisko Agunda Fénix powstało na granicy Meksyku i Gwatemali. Ilustracja: Nature

Teraz ten sam zespół opublikował badania, z których wynika, że Aguada Fénix była otoczona całym kompleksem mniejszych budynków. Naukowcy natrafili też ślady kilku budowli, które mogły być związane z innymi starożytnymi ludami Mezoameryki, m.in. z Olmekami.

Laser ujawnia obiekty ukryte pod ziemią

Choć prace wykopaliskowe w Aguada Fénix są obecnie mocno zaawansowane, to początkowo świątynia Majów – bo tym najpewniej była platforma – pozostawała ukryta pod ziemią. Naukowcy zdołali ją zlokalizować skanując teren z lotu ptaka. Istnienie starożytnych budowli pod powierzchnią ujawnił lidar.

Lidar (akronim utworzony od angielskiego: Light Detection and Ranging) przeczesuje teren z lotu ptaka i skanuje go za pomocą laserów. Lasery są w stanie wykryć trójwymiarowe struktury ukryte pod zwałami ziemi i roślinnością. Oczywiście lidar ma wiele innych zastosowań i jest używany do obrazowania terenu np. przez służby leśne, urbanistów, geologów czy ekologów.

W przypadku nowego badania, naukowcy z Uniwersytetu Arizony nie przeprowadzali własnego obrazowania, a sięgnęli po dane zgromadzone przez meksykański Narodowy Instytut Statystyki i Geografii, które obejmowały obszar 85 tys. km kwadratowych. Kiedy Inomata i jego zespół przeanalizowali obrazy, zidentyfikowali setki obiektów rozsianych po meksykańskich stanach Tabasco i Veracruz. Większość z tych obiektów nie była wcześniej znana.

Archeolodzy na tropie nieznanego rytuału. W Gabonie odkryto 28 szkieletów pozbawionych górnych siekaczy

To było odkrycie przypominające filmy z Indianą Jonesem. Ludzkie szczątki odnaleziono w jamie głęboko ukrytej pod ziemią. Dostać się tam można tylko, zjeżdżając po linie przez niewielk...
Gabon
28 tajmeniczych szkieletów odkryto w jaskini w południowym Gabonie. fot. Getty Images, Antiquity Journal

Nowo odkryte obiekty ujawniają pewien wzór

Łącznie archeolodzy zidentyfikowali 478 obiektów, które uważają za części miejsc ceremonialnych (związanych z rytuałami lub obrzędami religijnymi). Większość nowych odkryć jest znacznie mniejsza niż Aguada Fénix, ale – zdaniem naukowców – wygląd całego kompleksu zdaje się ujawniać pewien wzorzec, znany z kultury Olmeków.

Aguada Fénix odkryto dzięki mapowaniu laserowemu. fot. Alfonso Bouchot

Autorzy zauważają, że charakterystyczny układ kompleksu ceremonialnego z San Lorenzo – najstarszego olmeckiego ośrodka miejskiego, datowanego na około 1150 r. p.n.e. – może być postrzegany jako „powracający motyw” w późniejszych budowlach wzniesionych przez Majów. Sama Aguada Fénix ma postać wydłużonego prostokąta o wyraźnie zaznaczonym środku. Podobnie, jak kompleks z San Lorenzo.

– Ludzie zawsze uważali, że San Lorenzo jest bardzo wyjątkowe pod względem aranżacji terenu i znacznie różni się od tego, co powstawało później. Ale teraz pokazujemy, że San Lorenzo w rzeczywistości jest bardzo podobne do Aguada Fénix. To sugeruje, że San Lorenzo było bardzo istotne dla powstania niektórych miejsc wykorzystywanych przez Majów – mówi Inomata.

Czym zajmuje się archeolog – na czym polega jego praca i jak zostać archeologiem?

Ziemia skrywa wiele bezcennych artefaktów przeszłości, które czekają na odkrycie. Czym zajmuje się archeolog? Jakie trzeba mieć kwalifikacje, by móc podjąć pracę w tym zawodzie? Na jakie...
Czym zajmuje się archeolog - na czym polega jego praca i jak zostać archeologiem? (fot. Ozkan Bilgin/Anadolu Agency via Getty Images)
Czym zajmuje się archeolog - na czym polega jego praca i jak zostać archeologiem? (fot. Ozkan Bilgin/Anadolu Agency via Getty Images)

Czy Olmekowie doprowadzili do rozwoju cywilizacji Majów?

Jeśli wnioski naukowców są słuszne, to należałoby przyjąć, że między tymi dwiema cywilizacjami istniał ważny związek. Dotychczas uważano, że rozwijały się one dość niezależnie i jedynie przez bardzo krótki czas istniały równolegle. Kultura Olmeków rozkwitała przede wszystkim między 2000 r. p.n.e. a 250 r. n.e., podczas gdy Majowie dominowali w Mezoameryce w latach 250–900 r. n.e..

Od zawsze toczy się debata na temat tego, czy cywilizacja Olmeków doprowadziła do rozwoju cywilizacji Majów, czy też Majowie rozwijali się niezależnie. Nasze badanie koncentruje się na kluczowym okresie między istnieniem tych dwóch społeczności – powiedział Inomata.

Chociaż wciąż niewiele wiemy na temat znaczenia, historii i ewolucji tych rytualnych kompleksów, których odkrywamy coraz więcej, to z pewnością rzucają one nowe światło na relacje, jakie mogły łączyć starożytnych Olmeków i Majów.

Źródło: Nature Human Behaviour

Czytaj więcej fascynujących artykułów:

Piramidy Majów to jedna z najważniejszych atrakcji Meksyku. Wiesz, ile mają lat?

Piramidy Majów to obowiązkowy punkt wycieczki do Meksyku. Co warto wiedzieć przed ich zwiedzaniem? Oto najciekawsze informacje.
Piramidy Majów
fot. Getty Images

Archeologiczna sensacja w Gwatemali. Odnaleziono najstarszy dowód istnienia kalendarza Majów

Pośród wielu fragmentów starożytnego mezoamerykańskiego malowidła ściennego, archeolodzy odnaleźli prawdopodobnie najstarszy dowód na istnienie kalendarza Majów. Badacze twierdzą, że po...
Hieroglif
fot. Heather Hurst

Doniosłe odkrycie w starożytnym mieście Majów Tikal

Nieznany dotąd kompleks architektoniczny został odkryty przez archeologów w starożytnym mieście Majów Tikal, na terenach współczesnej Gwatemali.
Tikal
Getty images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama