Adam Bielecki – biografia

Adam Radosław Bielecki przyszedł na świat w Tychach 12 maja 1983 roku. Jest polskim podróżnikiem, taternikiem, alpinistą i himalaistą. Zdobył liczne ośmiotysięczniki. Niektóre z jego wypraw były pionierskimi. Jest on pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (2012) i Broad Peak (2013). Wszedł także na inne najwyższe szczyty świata, takie jak K2, Makalu i Gaszerbrum II.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach. Studiował psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ma siostrę Agnieszkę Bielecką, która także jest himalaistką. W młodości usłyszał od ojca (inżyniera kopalni) słowa: „Możesz zostać w życiu kim chcesz. Byleby nie górnikiem”. Mając trzynaście lat ze względu na zbyt młody wiek odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Dwa lata później jeden z taterników powiedział mu, że będzie kiedyś dobrym wspinaczem, o ile wcześniej się nie zabije. Wspina się od 1996 roku.

Członek Klubu Wysokogórskiego Kraków. Dokonał 100 wejść w Tatrach i Alpach. Lider licznych wypraw w góry pięciu kontynentów: Azji, Afryki, Europy, Ameryki Północnej i Południowej. W Alpach zdobył 17 czterotysięczników. W Andach był współtwórcą nowych dróg: „Ruta Polaca”, „Zacięcie Polaków” i „Tęsknota”.

Adam Bielecki jest znany z wyprawy ratunkowej z Denisem Urubko na Nanga Parbat. Uratowali i sprowadzili do obozu francuską himalaistkę Elisabeth Revol, wspinającą się na ten ośmiotysięcznik. Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe niestety nie udało im się ocalić Tomasza Mackiewicza.

 

Adam Bielecki: wyprawy 

  • W 2000 roku Adam Bielecki, jako 17 latek samotnie wszedł na Chan Tengri o wysokości 7010 m n.p.m. Jest to szczyt górski znajdujący się na pograniczu Kirgistanu, Kazachstanu i Chin.

 

  • Rok 2011 to zdobycie Makalu (8481 m n.p.m.). Jest to piąta najwyższa góra świata. Wszedł na nią bez użycia tlenu razem z Arturem Hajzerem i Tomaszem Wolfartem. Był to pierwszy zdobyty przez Adama Bieleckiego ośmiotysięcznik.

 

  • W 2012 roku wraz z Januszem Gołębiem wszedł w zimie, bez użycia tlenu na na Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) w Pakistanie. Pobili rekord wysokości zdobytej przez człowieka w Karakorum w porze zimowej.

 

  • Latem 2012 roku Adam Bielecki zdobył drugi szczyt świata czyli K2 o wysokości 8611 m n.p.m. Dokonał tego bez użycia butli z tlenem. Było to dziesiąte z kolei wejście Polaka na K2.

 

  • Adam Bielecki – Broad Peak: Kolejnej zimy, w 2013 roku wraz z Maciejem Berbeką, Tomaszem Kowalskim i Arturem Małkiem wszedł na następny ośmiotysięcznik. Broad Peak ma wysokość 8047 m n.p.m. i po raz pierwszy został zdobyty zimą. Wyprawa skończyła się jednak śmiercią Berbeki i Kowalskiego, którzy zginęli schodząc ze szczytu.

 

  • Zimą 2015 Adam Bielecki i Jacek Czech chcieli zdobyć dziewiąty najwyższy szczyt świata - Nanga Parbat w Himalajach (8126 m n.p.m.). Bielecki uległ jednak wypadkowi – poleciał 80 metrów z wysokości 5800 m n.p.m., jednak nic mu się nie stało. Miał tylko poobijaną dłoń. Asekurował go Daniele Nardi. Szczytu w tym czasie jednak nie zdobyli, i przerwali wyprawę.

 

  • W styczniu 2018 roku, wraz z Denisem Urubką, Jarosławem Botorem oraz Piotrem Tomalą przerwał Narodową Zimową Wyprawę na K2. Włączył się do akcji ratowniczej na Nanga Parbat, której celem była pomoc dla Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza. Adam Bielecki i Denis Urubko uratowali himalaistkę. Akcję ratunkową śledził cały świat.

 

  • Latem 2018 roku wspólnie z Felixem Bergiem zdobyli Gaszerbrum II. Góra ta jest najniższym ośmiotysięcznikiem w Karakorum. Mierzy 8035 m n.p.m. Pasmo górskie położone w Azji na pograniczu Indii, Pakistanu oraz Chin.

 

Adam Bielecki – książka "Spod zmarzniętych powiek"

Adam Bielecki wraz z Dominikiem Szczepańskim napisał książkę "Spod zamarzniętych powiek". Została wydana przez Agorę w 2017 roku. Jest to bogato ilustrowana biograficzna opowieść o doświadczeniach wspinaczkowych i zdobywaniu ośmiotysięczników. Zawiera wspomnienia z himalajskich wypraw oraz opowiada o nadludzkim wysiłku w spełnianiu marzeń i realizacji pasji. Opisuje jego drogę z rodzinnych, śląskich Tychów na szczyty najwyższych gór świata.

Na pierwszym planie jest przedstawiony bohater zachwycający się górami. Znaleźć w niej można także opisy na temat organizacji wypraw i odwiedzanych miejsc. W książce ukazano wiele aspektów wspinaczki - między innymi roztropność. Czytelnik pozna luźne myśli, żarty, ale także tematy kontrowersyjne i niezwykle poważne. Ukazano w niej miłość do gór i wiedzę, jaką ma na ich temat Adam Bielecki. Książka nie jest atakiem, nikogo nie oskarża, nie ocenia, nie szuka winnych. Wydanie nie stanowi zemsty, ani tłumaczenia. Opowiada o porażkach, trudnych momentach i złych decyzjach.

Adam Bielecki podkreśla, że każdy wspinacz, decydujący się na wyjazd w wysokie góry jest dorosły i w pełni odpowiedzialny za siebie. W górach trzeba być twardym, nie ma tam miejsca na słabość i niezdecydowanie. Decyzje trzeba podejmować szybko. Przy tym wszystkim należy być uczciwym człowiekiem takim, jaki przykład daje Adam Bielecki. Oficjalna strona internetowa autora to miejsce, gdzie można zakupić książkę wraz z autografem. Publikacja ma dodane kody QR, które po zeskanowaniu odnoszą do nagranych przez niego filmów. Opis współgra więc z fotografią i filmem, dzięki czemu czytelnik jest w stanie być jeszcze bliżej miejsca akcji.

 

Adam Bielecki – żona, dzieci

Himalaista pierwszy raz spotkał się z przyszłą żoną na Mont Blanc. Ona miała wtedy 17 lat i była ze swoim ojcem na wyprawie. Ich przewodnikiem był 19-letni Adam Bielecki. Żona przyznaje, że rok później skontaktowali się ze sobą i po spotkaniu w Tychach zostali parą.

Obecnie mieszkają pod Poznaniem w wielkopolskim Łopuchowie. Dobrosława Bugajna-Bielecka ma świadomość odpowiedzialności jaką posiada w górach jej mąż – Adam Bielecki. Dzieci i ona czekają zawsze na niego. Bielecki nie ryzykuje ataku szczytowego, gdy jest to zbyt niebezpieczne, bo wie, że ma do kogo wracać. Mają dwójkę dzieci Tymoteusza i Radochnę.