Oto kolejny powód, by jeszcze tej jesieni odwiedzić Florencję: w przestrzeni kompleksu Santa Maria Novella do 15 grudnia czeka wystawa Botanika Leonarda.

Artysta, architekt, filozof, wynalazca, malarz, rzeźbiarz, anatom, astronom, medyk, ornitolog, fizyk, botanik. Nie sposób znaleźć kogoś bardziej wszechstronnego od Leonarda Da Vinci. Kulminacją obchodów  500. rocznicy śmierci toskańskiego geniusza  jest wystawa Botanika Leonarda, którą można oglądać tej jesieni w samym sercu Florencji. Ekspozycja w przestrzeni kompleksu Santa Maria Novella będzie dostępna dla zwiedzających do 15 grudnia 2019 r. Wystawa ukazuje mniej znaną - nomen omen - gałąź zainteresowań i badań Da Vinci – rośliny.

Przekraczając próg galerii, wchodzimy do świata z pogranicza nauki i sztuki. Zwiedzanie odbywa się w atmosferze dążenia do rozwikłania tajemnicy: czy istnieje nadrzędna zasada, która rządzi światem przyrody? Czy z odstępów między liśćmi można odczytać idealną proporcję? Za przewodnika po kolejnych spostrzeżeniach da Vinci dotyczących form i struktur w świecie roślin, prowadzą interaktywne instalacje, nowoczesne plansze, kopie rysunków i prawdziwe rośliny.

Fototropizm, podstawy dendrologii, wpływ grawitacji na rośliny – to tylko niektóre z badań Leonarda, o których opowiada ta wystawa. Leonardo jawi się nie tylko jako baczny obserwator przyrody, który dokumentuje zjawiska w notesach, wysnuwa odważne jak na swoją epokę tezy i nie boi się eksperymentować, byle tylko zrozumieć mechanizm zjawisk. Mamy tu do czynienia z człowiekiem pochłoniętym poszukiwaniem systemowości, powtarzalności, schematów. Jest w tym coś szalonego i jednocześnie pięknego. Jakby botanika była dla Leonarda kolejnym puzzlem w układance świata, który rządzi się matematyczną doskonałością.

Tej naukowej motywacji towarzyszą niezwykłe rysunki i modele Da Vinci, tak dokładne, że nazywane „portretami roślin”. I to właśnie w tym miejscu przenikają się natura, nauka i sztuka. Dla Leonarda poznanie naukowe nigdy nie było czysto opisowe, a malarstwo nigdy nie miało wyłącznie funkcji estetycznej. U Da Vinci wszystko jest ze sobą połączone.

 

Wystawa BOTANIKA LEONARDA (THE BOTANY OF LEONARDO. A vision of science bridging art and nature)

13 września - 15 grudnia 2019
Kompleks Santa Maria Novella

Kuratorami wystawy są: Stefano Mancuso, jeden z największych światowych autorytetów w dziedzinie neurobiologii roślin, Fritjof Capra, fizyk i teoretyk systemów, znawca Leonarda da Vinci oraz Valentino Mercati, założyciel i prezes firmy Aboca. Koordynację naukową zapewnia Valentina Zucchi, MUS.E. Producentem i pomysłodawcą wystawy jest Aboca.

 

BILETY:
Wejście łączone na Wystawę + Kompleks Santa Maria Novella
Normalny 10,00 €, ulgowy 7,50 € (11-18 lat), darmowy dla dzieci przed ukończeniem 11. roku życia.
Zwiedzanie z przewodnikiem jest dostępne w języku włoskim i angielskim, konieczna jest rezerwacja (Normalny 5,00 €, ulgowy 2,50 €)

GODZINY OTWARCIA:
Od poniedziałku do czwartku: 9:00 – 17:30
Piątek: 11:00 – 17:30
Sobota: 09:00 – 17:30
Niedziela: 13:00 – 17:30
Ostatnie wejście i zamknięcie kas na 45 minut przed godziną zamknięcia wystawy.

Więcej na stronie: www.leonardodavincibotany.com

Hanna Gadomska